لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

گفت‌و‌گوی بلینکن و دبیرکل ناتو درباره روسیه؛ رویترز: «مزدوران مسکو» در شرق اوکراین مستقر شده‌اند


آنتونی بلینکن - آرشیو
آنتونی بلینکن - آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه با ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در خصوص نگرانی‌ها از تقویت حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین گفتگو کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام این مطلب گفت: «آنها درباره رویکرد دوگانه ناتو در قبال روسیه گفت‌و‌گو و اعلام کردند که این ائتلاف همچنان برای گفت‌وگوی معنادار با روسیه آماده است و در عین حال برای دفاع و حفاظت از متحدان خود، یکپارچه ایستاده است.»

رویترز ضمن اعلام این خبر گزارش داده است که روسیه در هفته‌های اخیر ده‌ها هزار تن از نظامیان خود را به پست‌های نظامی نزدیک‌تر به اوکراین منتقل کرده است.

رویترز همچنین در گزارش دیگری به نقل از چهار منبع نوشته است که نیروهای «مزدور روسیه» در هفته‌های اخیر در شرق اوکراین که تحت کنترل جدایی‌طلبان است، مستقر شده‌اند تا خط دفاعی علیه نیروهای دولت اوکراین را تقویت کنند.

مسکو همچنین خواستار «تضمین‌های امنیتی فوری» از غرب شده است که به گفته کرملین، از استفاده از اوکراین و سایر کشورهای همسایه به عنوان پایگاهی برای حمله روسیه جلوگیری می‌کند.

تنش‌ها بین مسکو و غرب، بر سر نگرانی‌ها از حمله احتمالی روسیه به اوکراین افزایش یافته است. این نگرانی‌ها به خاطر استقرار صدها هزار سرباز روسیه در نزدیکی اوکراین است. مسکو می‌گوید قصد تهاجم ندارد.

روسیه در سال ۲۰۱۵ شبه جزیره کریمه را اشغال و آن را از اوکراین جدا و ضمیمه خود کرد. روسیه همچنین از جدایی طلبان در شرق اوکراین حمایت کرده است. کشورهای غربی این اقدامات روسیه را محکوم کرده‌ و حمایت خود را از تمامیت ارضی اوکراین ابراز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG