لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۵

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: آماده مذاکره با روسیه در مورد «خواسته‌های امنیتی» مسکو هستیم


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید (آرشیو)
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید (آرشیو)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه ۲۶ آذر و در نشستی به میزبانی اندیشکده شورای روابط خارجی گفت ایالات متحده آماده گفت‌وگو با روسیه بر سر خواسته‌های امنیتی آن کشور است.

وی افزود آمریکا و ٣٠ کشور عضو ناتو به روشنی اعلام کرده‌اند برای گفت‌وگو با مسکو درباره نگرانی‌هایش آمادگی دارند، اما واشنگتن در شکل‌دهی سیاستی که بر متحدان اروپایی تاثیر می‌گذارد به این اصل متعهد است که هیچ چیز درباره روسیه بدون روسیه صورت نخواهد گرفت.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه سخنانش گفت: «ما از این منظر به موضوع گسترده‌تر دیپلماسی با روسیه می‌نگریم که پیشرفت معناداری در میز مذاکره حاصل شود و البته باید در چارچوب تنش‌زدایی باشد و نه ایجاد تنش. خیلی دشوار خواهد بود که ببینیم توافقاتی صورت می گیرد، اما در عین حال شاهد تداوم چرخه تنش‌زایی باشیم.»

وی ضمن اشاره به اهمیت تداوم ارتباط مستقیم و مداوم بین واشنگتن و مسکو افزود: «ما اساسا باید ترکیبی از بازدارندگی و دیپلماسی را دنبال کنیم تا ببینیم آیا می‌توانیم دقیقا آن سطح از تنش‌زدایی به وجود آید که همه ما در پی آن هستیم.»

روسیه روز جمعه متن دو پیش‌نویس‌ امنیتی را منتشر کرد که در آنها خواستار ممنوعیت پیوستن اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و اعمال محدودیت بر حضور نیرو و تسلیحات در اروپا شده است.

در این پیش‌نویس‌ها که مسکو در هفته جاری به آمریکا و دیگر کشورهای غربی ارائه کرد، روسیه درخواست کرده است که اعزام جنگند‌ه‌ها و ناوهای جنگی آمریکا و روسیه به مناطقی که از آنجا می‌توانند به قلمرو یکدیگر حمله کنند ممنوع شود.

روسیه همچنین خواستار عقب نشینی نیروهای ناتو از نزدیکی مرزهای خود شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، درخواست‌های روسیه از جمله عدم عضویت اوکراین در ناتو پیش از این از سوی غرب رد شده است.

XS
SM
MD
LG