لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

گفت‌وگوی تلفنی پرزیدنت بایدن با صدراعظم جدید آلمان؛ تحرک نظامی روسیه در مرز اوکراین مورد بحث قرار گرفت


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

رئیس‌ جمهوری آمریکا روز جمعه با صدراعظم جدید آلمان گفت‌وگو کرد. بنا بر اعلام کاخ سفید، رهبران دو کشور درباره موضوعات مختلفی از جمله تحرکات نظامی روسیه در نزدیکی مرز اوکراین و همچنین مسائل مربوط به تغییرات اقلیمی، گفت‌وگو کردند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در اولین تماس تلفنی خود با اولاف شولتس، صدراعظمی او را تبریک گفت و در خصوص تقویت دوستی و همکاری بیشتر با آلمان و همچنین برخی چالش‌های جهانی از جمله تهدید نظامی روسیه علیه اوکراین، با شولتس به گفت و گو پرداخت.

پرزیدنت بایدن با انتشار متنی در صفحه توییتر خود نوشت: «مشتاق همکاری نزدیک با یکدیگر در مورد همه چالش‌های جهانی‌، از جمله برخورد با تحرکات نظامی بی‌ثبات‌کننده روسیه در امتداد مرز اوکراین هستم.»

بر اساس گزارش‌ها، روسیه ده‌ها هزار نیروی نظامی را در امتداد مرزهای خود با اوکراین مستقر کرده و این نگرانی به وجود آمده که قصد حمله به اوکراین را دارد. هر چند که مسکو قصد تهاجم به اوکراین را رد کرده و متقابلاً کی‌یف را به اقدامات تحریک آمیز متهم کرده، با این حال جو بایدن روز سه‌شنبه گذشته در یک تماس ویدیویی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، درباره تنش در مرز اوکراین گفت‌وگو کرد.

سران دو کشور متحد آمریکا و آلمان در خصوص مقابله جهانی با همه‌گیری کرونا و تغییرات اقلیمی نیز به گفت وگو پرداختند.

اولاف شولتس - آرشیو
اولاف شولتس - آرشیو

جانشین آنگلا مرکل روز جمعه با برخی از مقامات اروپایی نیز دیدار کرد. او ابتدا در کاخ الیزه دیداری با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه داشت. اولاف شولتس در اولین سفر خود در این مقام به فرانسه، بر فضای دوستانه برای گفتگو با امانوئل مکرون تاکید کرد.

او همچنین برای دیدار با مقامات اتحادیه اروپا عازم بروکسل شد.

صدراعظم آلمان در اولین دیدار خود با یِنس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، درباره تجهیز بیشتر و تقویت نیروی نظامی آلمان به گفتگو پرداخت و این اطمینان را داد که این روند «در چارچوب بودجه‌ای» که کشورش در اختیار دارد، ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG