لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

هشدار بایدن به پوتین: روسیه در صورت حمله به اوکراین «هزینه وحشتناکی» خواهد پرداخت


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا. ویلمینگتون، ایالت دلاور. شنبه ٢٠ آذر ١۴۰۰
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا. ویلمینگتون، ایالت دلاور. شنبه ٢٠ آذر ١۴۰۰

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز شنبه ٢٠ آذر به خبرنگاران گفت در تماس تصویری خود با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به وی هشدار داده است چنانچه به اوکراین حمله کند روسیه «هزینه وحشتناکی» خواهد پرداخت و با عواقب اقتصادی ویرانگری روبرو خواهد شد.

به گزارش رویترز، پرزیدنت بایدن در ارتباط با احتمال فرستادن سربازان آمریکایی به اوکراین در صورت حمله روسیه گفت این گزینه «هرگز روی میز نبوده» اما ایالات متحده و دیگر اعضای ناتو مجبور خواهند شد سربازان بیشتری را به کشورهای عضو ناتو در اروپای شرقی اعزام کنند.

هفته گذشته نیز پرزیدنت بایدن به اعضای ناتو در اروپای مرکزی وعده ارائه حمایت نظامی بیشتری داد.

اظهارات روز شنبه پرزیدنت بایدن در حالی است که مقابله با اقدامات روسیه در اوکراین از محورهای اصلی نشست جاری وزرای خارجه کشورهای عضو گروه جی-٧ در لیورپول بریتانیا است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز شنبه ٢٠ آذر و در حاشیه نخستین روز نشست گروه جی-٧ به میزبانی بریتانیا، با همتایان ژاپنی، ایتالیایی، و استرالیایی خود دیدارهای دوجانبه برگزار کرد، و از جمله موضوع روسیه و اوکراین را به بحث گذاشت.

نگرانی مشترک درباره افزایش تحرکات نظامی روسیه در مرز با اوکراین، حمایت از حاکمیت، استقلال، و تمامیت ارضی اوکراین، تاکید بر لزوم تنش‌زدایی توسط روسیه و بازگشت مسکو به دیپلماسی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای آنتونی بلینکن و همتای ایتالیایی‌اش لویجی دی مایو بودند.

XS
SM
MD
LG