لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

محاکمه سرباز روسی در نخستین پرونده جنایات جنگی در اوکراین آغاز شد


محاکمه یک سرباز روسیه به دلیل قتل یک شهروند غیر مسلح اوکراینی از روز جمعه آغاز شد. این نخستین بار است که پس از حمله روسیه به اوکراین، یکی از نظامیان روس به دلیل ارتکاب جنایت جنگی محاکمه می‌شود.

این سرباز ۲۱ ساله که اسیر شده، خدمه تانک یکی از واحدهای زرهی روسیه است. او از سوی دادستانی اوکراین متهم شده است که در روستایی در شمال شرق این کشور، از پنجره باز به سر یک مرد ۶۲ ساله اوکراینی شلیک کرده است.

محاکمه گروهبان وادیم شیشیمارین با حضور تعداد زیادی روزنامه‌نگار و گزارشگر در دادگاه کوچکی در منطقه سولومیانسکی در نزدیکی شهر کی‌یف برگزار شد. او با یک هودی آبی و خاکستری، شلوار ورزشی، و سر تراشیده در یک اتاق شیشه‌ای نشسته بود.

شیشیمارین با توجه به قوانین کیفری اوکراین در زمینه جرائم جنگی با مجازات حبس ابد روبرو است.

دادستان کل اوکراین با کمک کارشناسان خارجی در حال بررسی ادعاهایی است مبنی بر اینکه نیروهای روسی با قتل، شکنجه، و آزار احتمالا هزاران غیرنظامی، قوانین اوکراین و بین‌المللی را نقض کرده‌اند.

جلسه دادگاه روز جمعه کوتاه بود و قاضی پس از تأیید هویت متهم، از او خواست تا درباره چگونگی محاکمه خود اظهار نظر کند.

شیشیمارین که همراه با وکیل تسخیری خود به سخنان قاضی گوش می‌کرد، محاکمه بدون هیأت منصفه را انتخاب کرد. پس از بررسی روند قانونی و تعیین چهارچوب کلی، قاضی هجدهم ماه مه را برای ادامه محاکمه تعیین کرد.

ویکتور اوسیانیکوف، وکیل متهم با اشاره به اینکه شواهد قوی علیه موکلش وجود دارد، گفت که در نهایت دادگاه تصمیم می‌گیرد که چه شواهدی در محاکمه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

با توجه به اینکه این نخستین پرونده جنایات جنگی در اوکراین است، پیگرد قانونی شیشیمارین با دقت از سوی ناظرین دنبال می‌شود.

این در حالی است که بازرسان در حال گردآوری شواهدی از جنایات جنگی احتمالی برای ارائه به دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه بوده‌اند.

دفتر دادستان کل اوکراین آریانا وندیکتوا گفته است که در حال بررسی نزدیک به یازده هزار جنایت جنگی احتمالی است که بیش از ۶۰۰ مظنون، از جمله سربازان روسی و مقامات دولتی را شامل می‌شود.

بسیاری از این جنایات ادعایی، ماه گذشته پس از عقب‌نشینی نیروهای روسی از کی‌یف و مناطق اطراف پایتخت افشا شد؛ مواردی از قبیل کشف گورهای جمعی یا خیابان‌هایی مملو از اجساد غیرنظامیان در شهرهایی مانند بوچا که بازتاب جهانی گسترده‌ای داشت.

روسیه ضمن رد این ادعاها، اتهام جنایات جنگی را ساختگی می‌داند. گفته می‌شود که مسکو نیز قصد دارد تا سربازان اوکراینی را در دادگاه‌های مشابهی محاکمه کند.

XS
SM
MD
LG