لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۶

کمک ۴۰ میلیاردی آمریکا در راه کی‌یف؛ اوکراین یک خط انتقال گاز روسیه به اروپا را قطع کرد


آرشیو
آرشیو

مجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه شب بسته کمکی ۳۹.۸ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین را تصویب کرد.

این طرح بسته کمکی که با ۳۶۸ رای موافق در مقابل ۵۷ رای مخالف تصویب شد حالا به سنا می‌رود و سپس برای امضای رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، به کاخ سفید فرستاده می‌شود. سناتور دموکرات چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، پیش از رای گیری گفت که سنا «در اسرع وقت» در مورد بسته کمکی اقدام می‌کند.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق روسیه، روز چهارشنبه ضمن انتقاد از تصویب بسته کمکی مجلس نمایندگان آمریکا به اوکراین آن را راه انداختن «جنگ نیابتی» از سوی آمریکا علیه روسیه توصیف کرد و گفت که اقتصاد ایالات متحده آسیب خواهد دید.

  • قطع یک خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا

در همین حال اوکراین روز چهارشنبه انتقال جریان گاز طبیعی روسیه را از طریق یک مرکز که خانه‌ها و صنایع اروپایی را تغذیه می‌کند، متوقف کرد.

اپراتور خط لوله گاز طبیعی اوکراین گفت که محموله‌های گاز روسیه را از طریق مرکزی در بخشی از شرق اوکراین که تحت کنترل جدایی طلبان مورد حمایت مسکو است، به دلیل دخالت «نیروهای اشغالگر» متوقف خواهد کرد. اپراتور خط لوله گاز طبیعی اوکراین روس‌ها را متهم کرده است که دست به ایجاد انشعاب در خط لوله زده‌اند. این اپراتور پیشتر نیز از مداخله‌ها در طول مسیر انتقال گاز شکایت کرده بود. با این رویداد قیمت‌های مصرف گاز در غرب اروپا که به واردات گاز از روسیه متکی است امکان دارد افزایش بیشتری یابد.

حدود یک سوم گاز روسیه که از طریق اوکراین به غرب اروپا می‌رود از آن محل می‌گذرد.

اقدام روز چهارشنبه اوکراین برای قطع عبور گاز روسیه از مسیر تحت کنترل جدایی طلب‌های مورد حمایت روسیه، یکی از نخستین اثرات مستقیم جنگ روی غرب اروپا در زمینه گاز است.

قیمت‌های بالاتر به نفع روسیه خواهد بود. روسیه اکنون به دلیل افزایش سریع قیمت نفت خام در ماه‌های اخیر، و به دلیل از سرگیری سفرهای شهروندان کشورهای مختلف جهان و تجارت جهانی، دارای ذخایر خارجی ارزی عظیمی است.

  • درخواست مقام دست‌نشانده روسیه از مسکو

یک مقام طرفدار کرملین در منطقه‌ای در جنوب اوکراین که نیروهای روسیه آن را اشغال کرده‌اند، گفت که از مسکو می‌خواهد آن منطقه را ضمیمه روسیه کند. کریل استرموسوف، معاون تشکیلات منطقه‌ای که مسکو روی کار آورده است، به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت: «شهر خرسون روسیه است.»

خرسون با شبه جزیره کریمه اوکراین هم مرز است که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را ضمیمه کرد و تصرف آن یکی از مهمترین موفقیت‌های روسیه در آن جنگ بود. کشورهای غربی گفته‌اند این اقدام روسیه را به رسمیت نمی‌شناسند.

پس از این که نیروهای روسیه نتوانستند کی‌یف، پایتخت اوکراین را اشغال کنند، رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، تمرکز خود را روی شرق اوکراین، گذاشته است. اما یکی از فرماندهان او گفته است که برنامه‌های مسکو گسترده‌تر است و اعلام کرد که امیدوار است روسیه کنترل جنوب اوکراین را در دست بگیرد و ارتباط آن را با ساحل قطع کند.

  • پیشروی نیروهای اوکراینی در منطقه خارکیف

در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در سخنرانی شبانه خود به نوعی بیان کرد که ارتش این کشور به تدریج نیروهای روسیه را از خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین که برای روسیه به منظور تهاجم به دونباس اهمیت بالایی دارد، دور می کند.

XS
SM
MD
LG