لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

کرملین: پوتین در مراسم تشییع یوگنی پریگوژین شرکت نمی‌کند


تصویری از یوگنی پریگوژین، رهبر مقتول گروه مزدوران واگنر - آرشیو

شماری از نیروهای گروه مزدور واگنر روز سه‌شنبه، بیست و نهم اوت، در شهر سنت‌پترزبورگ در مراسم دفن یکی از معاونان یوگنی پریگوژین که همراه با او در یک سانحه هوایی کشته شد، شرکت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این حال، کاخ کرملین اعلان کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قصد ندارد در مراسم تشییع یوگنی پریگوژین، رهبر کشته شده گروه مزدوران «واگنر»، شرکت کند.

یوگنی پریگوژین روز ۲۳ اوت در پی سقوط سقوط یک هواپیمای جت خصوصی همراه با سایر سرنشینان آن؛ از جمله دو رهبر ارشد دیگر گروه «واگنر» و محافظان خود کشته شد.

این هواپیما که از شهر مسکو عازم سنت‌پترزبورگ بود، در منطقه «تور» در شمال غربی مسکو سقوط کرد.

هنوز دلیل این سانحه روشن نیست ولی روستائیان نزدیک صحنه حادثه به خبرگزاری رویترز گفتند که صدای بلند شنیدند و سپس سقوط جت را مشاهده کردند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت: هیچ اطلاعات مشخصی در مورد مراسم تشییع یوگنی پریگوژین ندارد و تدارکات مراسم بر عهده بستگان او است.

سقوط هواپیما و کشته شدن یوگنی پریگوژین دو ماه پس از آن رخ داد که او و نیروهای مزدور گروه واگنر اقدام به شورش کردند.

آنها خواستار برکناری دو تن از فرماندهان نظامی ارشد روسیه بودند و در این شورش، کنترل شهر «روستوف» را به دست گرفتند. اما پس از آن، این نیروها به طور ناگهانی، در فاصله ۲۰۰ کیلومتری پایتخت روسیه، متوقف شدند و به پایگاه‌های خود بازگشتند.

در پی این رویداد، اعلام شد که پیشروی نیروهای واگتر با پا در میانی الکساندر لوکاشنکو ، رئیس جمهوری بلا روس، متوقف شده است.

قیام یوگنی پریگوژین، بزرگترین چالش در برابر حکمرانی ولادیمیر پوتین، از سال ۱۹۹۹ میلادی به شمار می‌رود. او در آن سال از سوی بوریس یلتسین، رئیس جمهوری وقت روسیه، نخست‌وزیر این کشور شد.

شماری از سیاستمداران و مفسران غربی گفته‌اند که شخص پوتین در انتقام از اقدام نظامی نیروهای واگنر، دستور قتل یوگنی پریگوژین را صادر کرد. اما کرملین این موضوع را رد کرده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، گفته که از مرگ پریگوژین متعجب نشده است، ضمن اینکه به گفته او، پوتین پشت سر بیشتر اتفاقات در روسیه است.

XS
SM
MD
LG