لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۴

ارزیابی اولیه آمریکا از چگونگی کشته‌شدن پریگوژین؛ پوتین تسلیت گفت


یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه نظامی واگنر- آرشیو
یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه نظامی واگنر- آرشیو

مقامات آمریکایی گفتند که هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه نظامی واگنر، در نتیجه یک توطئه ترور سقوط کرده است.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، مقامات آمریکایی گفتند به نظر نمی‌رسد که این هواپیما با موشک زمین به هوا سرنگون شده باشد.

بر اساس ارزیابی‌های اولیه واشنگتن، که مقامات تاکید کردند هنوز ناقص است، یک بمب در هواپیمای حامل پریگوژین منفجر شده است یا نوعی خرابکاری دیگر باعث سقوط آن در شمال غربی مسکو شد.

دولت روسیه گفته است که در حال بررسی علت سقوط هواپیما است، اما توضیحی ارائه نکرده است.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، که متهم به دست داشتن در مرگ پریگوژین است، در پیامی، کشته شدن او را به خانواده وی «تسلیت» گفت. به نوشته سی‌ان‌ان، این اولین پیام او از زمان سقوط هواپیمای پریگوژین است. پوتین، پریگوژین را مردی «با استعداد» و دارای سرنوشتی سخت خواند.

به نوشته وال‌‌استریت ژورنال، ‌شبکه های اجتماعی نزدیک به واگنر متعلق به پریگوژین ادعا کرده‌اند که این هواپیما را یک موشک ضد هوایی ارتش روسیه سرنگون کرده است.

در سن پترزبورگ، زادگاه پریگوژین، مردم دسته گل‌، شمع،‌ و تکه‌های نظامی با آرم گروه واگنر را بیرون ساختمانی که زمانی دفتر مرکزی شرکت او در شهر بود قرار دادند.

بسیاری از کانال‌های تلگرامی نزدیک به گروه واگنر ویدئویی را منتشر کردند که نشان می‌دهد جنگنده‌ای با لباس واگنر در محلی خارج از دفتر سابق واگنر در نووسیبیرسک، شهری در جنوب روسیه، زانو زده است و گریه می‌کند.

وال‌‌استریت ژورنال می‌نویسد مانند مرگ‌های پیشین رقبای ولادیمیر پوتین، کرملین احتمالاً در مورد اینکه چه کسی پریگوژین را کشته است، سردرگمی ایجاد می کند. رسانه های دولتی روسیه در حال حاضر شروع به ارائه احتمالات متناقض هستند، از سرزنش کردن اوکراین گرفته تا اینکه رقیب پریگوژین بمبی را در هواپیمای او کار گذاشته‌ است.

یوگنی پریگوژین، رهبر ۶۲ ساله گروه مزدوران واگنر، روز سوم تیر سال‌جاری با رهبری یک شورش مسلحانه، نیروهای تحت فرماندهی‌اش را از مرز اوکراین تا ۲۰۰ کیلومتری مسکو پیش برد اما در پی توافقی با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، به شورش خود علیه ولادیمیر پوتین پایان داد.

XS
SM
MD
LG