لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

گزارش‌هایی از کشته شدن موسس گروه مزدوران واگنر در سقوط هواپیما در روسیه


یوگنی پریگوژین پیشتر با انتشار فیلمی از حضور در آفریقا خبر داده بود
یوگنی پریگوژین پیشتر با انتشار فیلمی از حضور در آفریقا خبر داده بود

گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، موسس گروه مزدوران واگنر در روسیه، عصر روز چهارشنبه اول شهریور (به وقت محلی) سقوط کرده است و سرنشیان هواپیما، از جمله او، کشته شده‌اند. با این همه، مقام‌های روسی تا چهارشنبه شب خبری رسمی در مورد کشته شدن موسس گروه واگنر منتشر نکرده‌اند.

روزنامه وال استریت جورنال در این مورد نوشت: هواپیما در منطقه «تور» در شمال غربی مسکو سقوط کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز روز چهارشنبه نوشت که وزارت هوانوردی روسیه خبر داده است که یک هواپیمای خصوصی با ده سرنشین که یوگنی پریگوژین نیز سرنشین آن بود، در شمال مسکو سقوط کرده است و تمامی سرنشینان آن کشته شده‌اند.

رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی هم با نقل این اخبار نوشت که این هواپیما از مسکو به سوی سنت‌پترزبورگ در حرکت بوده است.

بر اساس این گزارش، وزارت هوانوردی روسیه اعلام کرده است که نام یوگنی پریگوژین در اسامی این هواپیما بوده است.

در این حال، آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری رسمی «ریا نووستی» روسیه نقل قول کرد که تاکنون اجساد هشت تن در محل سقوط هواپیما پیدا شده است.

آسوشیتدپرس اشاره کرد که هواپیما از سوی گروه واگنر ثبت شده و یوگنی پریگوژین از آن استفاده می‌کرده است.

تاکنون دلیلی برای سرنگونی هواپیما منتشر نشده است اما مقام‌های روسی از آغاز تخقیقات در این مورد خبر داده‌اند.

در این حال، نیویورک تایمز به نقل از آنتون ترویانوفسکی، رئیس دفتر این رسانه در مسکو، نوشت: سرنوشت یوگنی پریگوژین در حال حاضر مشخص نیست و در «ریدووکا»، حساب کاربری نزدیک به مقامات روسی، در تلگرام گفته شده که گزارش‌های مربوط به مرگ» او، «نابه‌هنگام» است.

در این کانال تلگرامی همچنین گفته شده است که «شاید او در هواپیمای دیگری بوده باشد.»

گزارش‌های مربوط به سقوط هواپیما و احتمال کشته شدن موسس گروه واگنر در شرایطی منتشر شده است که خبرگزاری‌ها گزارش داده بودند که یوگنی پریگوژین ویدئویی منتشر کرده و گفته بود که در آفریقا به سر می‌برد.

پیش از سقوط این هواپیما نیز دو خبرگزاری روسی روز چهارشنبه گزارش داده بودند که سرگئی سوروویکین، ملقب به «ژنرال آرماگدون»، از سمت فرماندهی نیروی هوایی روسیه برکنار شده است.

این برکناری پس از آن انجام شد که او در جریان شورش مزدوران واگنر علیه مقامات ارشد نیروهای نظامی روسیه، برای مدتی از انظار عمومی ناپدید شده بود.

یوگنی پریگوژین، موسس ۶۲ ساله گروه مزدوران واگنر روز سوم تیر سال جاری با رهبری یک شورش مسلحانه، نیروهای تحت فرماندهی‌اش را از مرز اوکراین تا ۲۰۰ کیلومتری مسکو پیش برد اما در پی توافقی با میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، به شورش خود علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پایان داد.

پس از آن، نیروهای گروه واگنر از شهر روستوف خارج شدند و به پایگاه‌های خود بازگشتند.

یوگنی پریگوژین در ابتدای شورش گفته بود که دلیل پیشروی نیروهایش به سوی مسکو ، حذف فرماندهان فاسد و ناکار آمد ارتش روسیه، و برکناری سرگئی شویگو، وزیر دفاع، و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش روسیه، است.

گروه واگنر که به دلیل دخالت در درگیری‌هایی مانند جنگ اوکراین شناخته می‌شود، تحت رهبری یوگنی پریگوژین گسترش یافت و منافع تجاری و مزدورانی از کشورهای مختلف در مناطقی در آفریقا و خاورمیانه را در بر می‌گیرد که حد و مرز آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

XS
SM
MD
LG