لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

لوکاشنکو: به پریگوژین گفتم مراقب خودت باش، او گفت: به جهنم، بگذار کشته شوم


Russia Eurasian Economic Council
Russia Eurasian Economic Council

الکساندر لوکاشنکو متحد ولادیمیر پوتین مدعی شد: «به یوگنی پریگوژین، هشدار داده بودم که پس از شورش کوتاه علیه ارتش روسیه بیشتر مراقب خودش باشد اما او گفته بود اگر قرار است بمیرم به جهنم بگذار کشته شوم.»

لوکاشنکو ادامه داد: «من به او گفتم یوگنی، همین الان یک طناب و یک تکه صابون برایت
می‌فرستم ولی پریگوژین گفت نه، من اینطور نمی‌خواهم، من مثل یک قهرمان خواهم مرد.»


یوگنی پریگوژین رهبر گروه مزدوران واگنر که اوایل تیرماه بر ضد ارتش روسیه شورید و تا ۲۰۰ کیلومتری مسکو هم پیشروی کرد با میانجی‌گری لوکاشنکو برای مدتی به بلاروس رفت اما اول شهریور در پی سقوط هواپیما کشته شد.

رسانه‌ها شامگاه روز چهارشنبه اول شهریور گزارش دادند که هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، رهبر گروه مزدوران واگنر، در روسیه سقوط کرده و همه سرنشینان هواپیما، از جمله خود پریگوژین، کشته شده‌اند.

پس از انتشار خبر کشته شدن «یوگنی پریگوژین»، آژانس فدرال حمل و نقل هوایی روسیه با تایید حضور او در میان مسافران هواپیمای «ساقط شده» در روسیه اعلام کرد تحقیقاتی را در مورد سقوط هواپیمای امبرائر در منطقه تور آغاز کرده است.

مقامات آمریکایی در واکنش به این حادثه گفتند که هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، رئیس گروه شبه نظامی واگنر، در نتیجه یک توطئه ترور سقوط کرده اما به نظر نمی‌رسد که این هواپیما با موشک زمین به هوا سرنگون شده باشد بلکه احتمالا یک بمب در هواپیمای حامل پریگوژین منفجر شده است یا نوعی خرابکاری دیگر باعث سقوط آن در شمال غربی مسکو شد.

‌شبکه های اجتماعی نزدیک به واگنر متعلق به پریگوژین ادعا کرده‌اند که این هواپیما را یک موشک ضد هوایی ارتش روسیه سرنگون کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، که متهم به دست داشتن در مرگ پریگوژین است، در پیامی، کشته شدن او را به خانواده وی «تسلیت» گفت.

در شرایطی‌که درباره احتمال سقوط این هواپیما گمانه‌زنی‌های بسیاری مطرح می‌شود، سخنگوی کرملین اعلام کرد این ادعاها که دولت روسیه دستور قتل پریگوژین را صادر کرده، «مطلقا دروغ» است.

XS
SM
MD
LG