لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

روسیه مرگ پریگوژین را بر اساس «آزمایش ژنتیک» تائيد کرد


یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر
یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه شبه‌نظامی مزدور روسی واگنر

مقامات روسیه روز یکشنبه گفتند آزمایش‌های ژنتیک تایید کرده است که یوگنی پریگوژین، رئیس گروه واگنر، در میان ۱۰ نفری است که در سانحه هوایی هفته گذشته کشته شدند.

به گزارش رویترز، سازمان هوانوردی روسیه پیش از این اسامی تمام ۱۰ سرنشین یک هواپیمای جت شخصی را که روز چهارشنبه در منطقه تور در شمال غرب مسکو سقوط کرد، منتشر کرده بود.

از جمله آنها پریگوژین و دیمیتری اوتکین، فردی که به عنوان «دست راست» پریگوژین شناخته می‌شد، بودند. او به تأسیس گروه واگنر کمک کرد.

کمیته تحقیقات روسیه در بیانیه‌ای در برنامه پیام‌رسان تلگرام گفت: «به عنوان بخشی از تحقیقات سقوط هواپیما در منطقه تور، بررسی های ژنتیکی مولکولی تکمیل شده است.»

این بیانیه می‌گوید بر اساس نتایج آزمایش‌های ژنتیک، «هویت هر ۱۰ کشته مشخص شد و هویت آنها «مطابق با لیست مندرج در برگه پرواز است.»

مقامات روسیه هنوز نگفته‌اند که چه چیزی باعث سقوط جت شخصی پریگوژین شد.

یوگنی پریگوژین، موسس گروه مزدوران واگنر از نزدیکان پیشین ولادیمیر پوتین بود که در جنگ اوکراین به او کمک می‌کرد.

چند هفته پیش بعد از ایجاد اختلاف بین او و نظامیان ارتش روسیه، پریگوژین با پوتین مخالفت کرد و حتی نیروهای خود را برای محاصره مسکو حرکت داد. بعد از دو روز، آنها توافق کردند و پریگوژین به بلاروس رفت.

گروه مزدور واگنر همچنین مزدورانی از کشورهای مختلف را در مناطقی از آفریقا و خاورمیانه به کار گرفته است.

تحیلیل شماری از سیاستمداران و مفسران غربی این است که پوتین دستور کشته شدن پریگوژین را به عنوان مجازات شورش اخیرش علیه او، صادر کرد. آن شورش بزرگترین چالش برای حکومت پوتین از زمان به قدرت رسیدن او در سال ۱۹۹۹ بوده است.

XS
SM
MD
LG