لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۹

وزیر دفاع ایالات متحده: در حمایت از اوکراین هرگز کوتاهی نخواهیم کرد


لوید آستین
لوید آستین

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده روز یکشنبه، سیزدهم خرداد، در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در حاشیه نشست سالانه امنیتی آسیا موسوم به «گفتمان شانگری-لا» بر تعهد آمریکا برای ادامه حمایت از اوکراین تاکید کرد.

وزیر دفاع ایالات متحده در رسانه «ایکس» نوشت: «امروز با رئیس جمهوری زلنسکی در سنگاپور ملاقات کردم. ما در مورد کمک‌های امنیتی ایالات متحده برای رفع نیازهای توانمندی اوکراین بحث کردیم و من مجدداً بر تعهد ایالات متحده برای تداوم حمایت قوی ائتلافی متشکل از پنجاه کشور برای کمک به اوکراین برای دفاع از آزادی خود تأکید کردم.»

لوید آستین در ادامه افزود: «حمایت ایالات متحده از مبارزه اوکراین علیه تجاوز روسیه هرگز متزلزل نخواهد شد.»

رئیس‌جمهوری اوکراین برای شرکت در کنفرانس «گفتگوی شانگری-لا» روز شنبه وارد سنگاپور شد.

او در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که برای جلب حمایت از منطقه آسیا و اقیانوسیه برای نشست صلح برنامه‌ریزی شده برای ۲۶ خرداد در سوئیس آمده است.

در این بیانیه با اشاره به تهاجم روسیه به اوکراین در اسفند ۱۴۰۰، آمده است: «امنیت جهانی زمانی متزلزل خواهد شد که بزرگ‌ترین کشور جهان به مرزهای شناخته شده، قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل بی‌اعتنایی کند، به اعمال گرسنگی، تاریکی و باج‌خواهی هسته‌ای متوسل شود.»

وزیر دفاع ایالات متحده در کنفرانس خبری در سنگاپور در پاسخ یه این سئوال که آیا گسترش مرزهای شرقی ناتو به بحران اوکراین منجر شده است گفت: «بدیهی است که بحران اوکراین به این دلیل بود که آقای پوتین تصمیم گرفت به طور غیرقانونی به همسایه خود که در آن زمان ارتش ضعیفی داشت حمله کند. او تصور می‌کرد که می‌تواند خیلی سریع همسایه خود را شکست دهد و آن را ضمیمه روسیه کند. این دو سال پیش بود. او تاکنون به هیچ یک از اهداف استراتژیک خود دست نیافته است.»

زلنسکی روز چهارشنبه گفت که روسیه در تلاش است تا نشست صلح سوئیس را مختل کند و او امیدوار است در این نشست از خروج نیروهای روسی و بازگرداندن مرزهای سال ۱۹۹۱ این کشور حمایت شود.

مرزهای سال ۱۹۹۱، اشاره به تمامیت ارضی اوکراین دارد که در دوم شهریور ۱۳۷۰، استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی سابق اعلام کرد.

سفر رئیس جمهوری اوکراین به سنگاپور اندکی پس از تصمیم ایالات متحده برای لغو بخشی از محدودیت‌های استفاده این کشور از سلاح‌های ارائه شده توسط آمریکا برای حمله به داخل روسیه اعلام شد، که زلنسکی از آن به عنوان یک «گام به جلو» استقبال کرد.

اخیرا با موافقت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، اوکراین اجازه یافت که از تسلیحات آمریکایی برای هدف قراردادن خاک روسیه بهره ببرد.

مجوز آمریکا محدود به پایگاه‌هایی در روسیه می‌شود که شهر خارکیف، در اوکراین، را آماج حملات اخیر خود قرار داده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۱ خرداد در نشستی خبری پس از دیدار با وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو این خبر را تأیید کرد.

XS
SM
MD
LG