لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

روزنامه‌نگار روسی مدال صلح نوبل خود را برای کمک به کودکان پناهجویای اوکراینی فروخت


دیمیتری موراتف
دیمیتری موراتف

دیمیتری موراتف، روزنامه‌نگار روسی که در سال ۲۰۲۱ برنده جایزه صلح نوبل شد، مدال خود را برای کمک به کودکان پناهجوی اوکراینی به مبلغ ۱۰۳.۵ میلیون دلار فروخت.

این مدال توسط حراج‌خانه «هریتیج» به حراج گذاشته شد و تمامی منافع آن به صندوق کودکان پناهنده سازمان ملل متحد اهدا می‌شود.

به گفته حراج‌خانه هریتیج، عواید حاصل از این حراج که در بیستم ژوئن، روز جهانی پناهجویان ترتیب یافت، در اختیار سازمان یونیسف قرار می‌گیرد تا خرج نیازمندی‌های کودکان اوکراینی شود که به دنبال تهاجم نظامی روسیه به این کشور آواره هستند.

دیمیتری موراتف که از منتقدین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه محسوب می‌شود، پیش از برگزاری این حراج گفت که «این موقعیتی است تا او جایزه خود را با سایرین به اشتراک بگذارد.»

او در ادامه از مردم جهان خواست تا به این کارزار بپیوندند و به مردم اوکراین کمک کنند.

حراج‌خانه هریتیج
حراج‌خانه هریتیج

این مدال در شرایطی فروخته شد که آکادمی نروژی نوبل، ضمن تقدیر از دیمیتری موراتف، حراج مدال را «اقدام بشردوستانه سخاوتمندانه‌ای» توصیف کرد.

براساس گزارش سازمان ملل متحد از هنگام تجاوز نظامی روسیه در ماه فوریه گذشته، حدود ۷/۷ میلیون اوکراینی آواره شده‌اند که بیش از پنج میلیون نفر آنها به کشورهای مختلف اروپایی گریخته‌اند.

سازمان یونیسف ضمن درخواست کمک از جهانیان، می‌گوید که بیش از ۷/۵ میلیون کودک اوکراینی تحت صدمات شدید ناشی از جنگ مانند جدایی از خانواده، کمبود منابع ابتدایی و ضروری، و مواجهه با تهدید روزانه مواد منفجره قرار دارند.

حراج‌خانه هریتیچ در بیانه خود ضمن اشاره به اهمیت فروش این مدال برای جمع‌آوری کمک مالی، تأکید می‌کند که یکی از اهداف مهم دیگر افرایش آگاهی درباره بحران پناهجویان و لزوم توجه بیشتر به این مقوله بود.

دیمیتری موراتف
دیمیتری موراتف

دیمیتری موراتف جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۱ را همراه با ماریا رسا، روزنامه‌نگار فیلیپینی آمریکایی به دلیل «تلاش برای حفظ آزادی بیان» دریافت گرد.

او پیشتر گفته بود که پانصد هزار دلار جایزه نقدی خود را نیز به سازمان یونیسف اهدا می‌کند.

XS
SM
MD
LG