لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۶

«یوروویژن» ۲۰۲۳ شاید در بریتانیا؛ اوکراین شانس میزبانی را از دست می‌دهد


گروه فولک-رپ اوکراینی «کالوش ارکسترا»
گروه فولک-رپ اوکراینی «کالوش ارکسترا»

با ادامه جنگ در ‌اوکراین، این کشور که اخیرا برنده رقابت آوازخوانی اروپا شده است، قادر به میزبانی این رویداد هنری در سال ۲۰۲۳ نخواهد بود.

به‌طور سنتی، کشوری که برنده یوروویژن می‌شود، سال بعد میزبان رقابت آوازخوانی اروپا است ولی به گفته برگزارکنندگان با ادامه وضعیت جنگی در ا‌وکراین، آنها پس از بررسی تمامی جوانب به این نتیجه رسیده‌اند که میزبانی این کشور امکان‌پذیر نیست.

اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا «ایی‌بی‌یو»، جمعه در بیانیه‌ای گفت که این سازمان از بریتانیا خواسته است تا میزبان یوروویژن باشد.

گروه فولک-رپ اوکراینی «کالوش ارکسترا» ماه گذشته با آهنگ «استفانیا» برنده یوروویژن شد و سومین عنوان قهرمانی اوکراین در رقابت آوازخوانی اروپا را کسب کرد.

یوروویژن امسال، نخستین رویداد فرهنگی و هنری مهمی بود که اوکراین پس از تهاجم نظامی روسیه به این کشور در ماه فوریه در آن شرکت کرده بود و بسیاری از تماشاگران با پرچم‌های ملی آبی و زرد اوکراین، از مردم این کشور حمایت کردند.

به گفته اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا، برگزاری این رقابت سالانه بسیار پیچیده است و به دوازده ماه برنامه‌ریزی و کار مداوم نیاز دارد و با توجه به شرایط کنونی در اوکراین این کشور قادر به سازمان‌دهی، و فراهم کردن مقدمات رقابت آوازخوانی اروپا براساس قوانین این سازمان نیست.

سم رایدر
سم رایدر

با توجه به اینکه سم رایدر بریتانیایی در یوروویژن اخیر دوم شد، این اتحادیه در حال مذاکره با «بی‌بی‌سی» است تا شاید رقابت آوازخوانی اروپا در بریتانیا برگزار شود.

این اتحادیه تأکید می‌کند که ارائه پیشنهاد میزبانی بالقوه به بریتانیا برای اطمینان از تداوم برگزاری یوروویژن در سال ۲۰۲۳ است.

بی‌بی‌سی ضمن تأیید این خبر، گفت که برای برگزاری این رقابت در بریتانیا با اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپایی مذاکره خواهد کرد.

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از مدتها پیش گفته بود که اطمینان دارد که کشورش میزبان یوروویژن ۲۰۲۳ خواهد بود.

بسیاری از کارشناسان باور داشتند که فارغ از هر نتیجه‌ای جنگ در اوکراین پس از چند هفته به پایان می‌رسد و اوکراین مشکلی برای میزبانی یوروویژن ندارد ولی این پیش‌بینی‌ها نادرست بود.

XS
SM
MD
LG