لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

کرملین می‌‌گوید از محل نگهداری دو آمریکایی اسیرشده در شرق اوکراین بی‌خبر است


از راست: اندی هوین و الکساندر دروک، شهروندان آمریکایی اسیر در شرق اوکراین
از راست: اندی هوین و الکساندر دروک، شهروندان آمریکایی اسیر در شرق اوکراین

کرملین روز سه‌شنبه با اعلام بی‌اطلاعی از محل دو آمریکایی که در جریان جنگ در شرق اوکراین اسیر شده‌اند، تاکید کرد که آنها «مزدور» بودند و ممکن است در مناطق تحت حمایت روسیه به اعدام محکوم شوند.

الکساندر دروک ۳۹ ساله و اندی هوین ۲۷ ساله هنگام درگیری در نزدیکی خارکف ناپدید شدند.

این دو نفر در مصاحبه‌های تصویری پخش‌شده توسط رسانه‌های دولتی روسیه می‌گویند توسط نیروهای تحت حمایت روسیه دستگیر شده‌اند.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد که این افراد در جمهوری خودخوانده دونتسک در شرق اوکراین بودند.

شائون پینر و آیدن آسلین، شهروندان بریتانیایی، و ابراهیم سعدون، شهروند مراکشی، نیز که در کنار ارتش اوکراین می‌جنگیدند، ماه جاری دستگیر و توسط دادگاه دولت خودخوانده دونتسک به اعدام محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در تماس با خبرنگاران گفت که مسکو نمی‌تواند این احتمال را رد کند که دو مرد آمریکایی اسیر شده که هر دو اهل آلاباما هستند در صورت محاکمه در یک منطقه جدایی‌طلب به اعدام محکوم شوند.

روسیه مجازات اعدام را اجرا نمی‌کند، اما دولت‌های دونتسک و لوهانسک که استقلال‌شان را تنها مسکو به رسمیت می‌شناسد، می‌توانند این حکم را اجرا کند.

پسکوف در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی‌ها می‌توانند در جمهوری خودخوانده دونتسک محاکمه و به اعدام محکوم شوند گفت: «نمی‌توانیم این احتمال را رد کنیم و این تصمیم‌ها به دادگاه مربوط است و ما در مورد آنها اظهار نظر نمی‌کنیم و حق دخالت در آن را نداریم.»

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز سه‌شنبه در واکنش به این خبر پیشنهاد یک مقام دولتی در روسیه مبنی بر اعدام آمریکایی‌هایی که در اوکراین اسیر شده‌اند را «امری وحشتناک» دانست.

خبرگزاری رویترز نتوانسته است صحت گزارش اینترفکس در مورد محل آمریکایی‌های اسیر‌شده را تأیید کند.

کرملین این افراد را «مزدور» می‌خواند و می‌گوید نمی‌توانند تحت محافظت کنوانسیون ژنو که شیوه رفتار با اسیران جنگی را مشخص می‌کند قرار بگیرند.

اعضای خانواده دو آمریکایی اسیر شده می‌گویند آنها مزدور نیستند و در ماه آوریل داوطلبانه به اوکراین سفر کردند تا در به عقب راندن نیروهای روسی کمک کنند.

مادر الکساندر دروکه می‌گوید او به عنوان یک غیرنظامی با آموزش نظامی قدم در این راه گذاشت.

این دو آمریکایی، آخرین‌بار در هشتم ماه ژوئن با خانواده خود صحبت کردند و از اعزام به یک مأموریت خبر دادند و گفتند یک تا دو روز در دسترس نخواهند بود.

اعضای خانواده آنها می‌گویند بعداً متوجه شدند که این دو نفر در منطقه خارکف بودند که از شمال با دونتسک هم‌مرز است.

XS
SM
MD
LG