لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

حمله پهپادی روسیه قطع برق و خاموشی بخش‌های وسیعی از اوکراین را به دنبال داشت


 حمله پهپادی به منطقه «زاپوریژیا»
حمله پهپادی به منطقه «زاپوریژیا»

مقامات اوکراینی روز شنبه ۲۷ آبان، گفتند که روسیه با یک حمله پهپادی گسترده، تأسیسات زیرساختی این کشور را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به دنبال این حمله، برق بخش‌هایی وسیعی از اوکراین قطع شد و بیش از ۴۰۰ شهر و روستا در شمال، جنوب، و جنوب شرقی این کشور در خاموشی فرو رفت.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور ۲۹ فروند از ۳۸ پهپاد «شاهد»، ساخت ایران، را که از خاک روسیه پرتاب شده بودند، سرنگون کرد. به گفته ارتش اوکراین، این حملات پهپادی از هشت شب جمعه آغاز و تا چهار بامداد شنبه به وقت محلی ادامه داشت.

وزارت انرژی اوکراین با اشاره به خسارات ناشی از این حملات گفت که برق ۴۱۶ شهرک در منطقه «اودسا» در جنوب و در منطقه «زاپوریژیا» در جنوب شرقی این کشور قطع شده است.

روسیه در زمستان گذشته با صدها موشک و پهپاد به طور مداوم تأسیسات و زیرساخت‌های انرژی اوکراین را هدف قرار داد و باعث شد تا میلیون‌ها اوکراینی در سردترین ماه‌های سال بدون آب، برق و گرما باشند.

حمله پهپادی به منطقه ««اودسا»»
حمله پهپادی به منطقه ««اودسا»»

امسال اوکراین با فصل پاییز گرمی مواجه شد که غیرمعمول است اما با کاهش تدریجی دما، مقامات از مردم و شرکت‌های انرژی خواستند تا برای حملات مجدد روسیه آماده شوند.

به گفته وزارت انرژی اوکراین، در حمله پهپادی روسیه، یک پالایشگاه نفت در منطقه «اودسا»، و تعدادی نیروگاه و ساختمان اداری در منطقه «چرنیهیو» در مرز شمالی با روسیه و بلاروس نیز هدف قرار گرفتند.

به گفته اوکراین، در دومین حمله روسیه به کی‌یف در ماه میلادی جاری، پهپادهایی به سمت پایتخت این کشور پرواز کردند ولی تمام آنها پیش از رسیدن به هدف سرنگون شدند.

این حملات در شرایطی صورت می‌گیرد که اخیرا ماکسیم تیمچنکو، مدیر عامل «دی‌تی‌ایی‌کی»، بزرگترین شرکت خصوصی انرژی اوکراین، در این باره هشدار داده بود.

او به خبرگزاری رویترز گفته بود که این شرکت برای زمستانی دیگر و حملات روسیه آماده است، اما دفاع موشکی نیروگاه‌ها و زیرساخت‌های این کشور باید تقویت شوند.

XS
SM
MD
LG