لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

اوکراین می‌گوید مواضع خود را در رودخانه دنیپر مستحکم کرده است


تفنگداران دریایی اوکراین در حال پیشروی در رودخانه دنیپر. ۱۴ اکتبر ۲۰۲۳.
تفنگداران دریایی اوکراین در حال پیشروی در رودخانه دنیپر. ۱۴ اکتبر ۲۰۲۳.

واحد تفنگداران دریایی اوکراین روز جمعه، ۲۶ آبان، اعلام کرد مواضع خود را در چندین سرپل در ساحل شرقی رودخانه دنیپر در منطقه خرسون در نبرد با روسیه مستحکم کرده است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود به نقل از ارتش اوکراین گفت در این نبرد روسیه با زخمی و کشته شدن نزدیک به سه هزار و پانصد سربازش و انهدام ده‌ها انبار مهمات، تانک، خودروهای زرهی و سایر تسلیحات، خسارات و تلفات سنگینی متحمل شده است.

اوکراین در باره تعداد تلفات نیروهایش اطلاعاتی ارائه نداده است.

بنا به این گزارش، این اولین بار است که ادعا در باره پیشروی در عمق یکی از کلیدی‌ترین مواضع استراتژیک روسیه توسط فرماندهی پیاده نظام تفنگداران دریایی اوکراین، به طور مستقیم از سوی ارتش اوکراین مطرح می‌شود.

در اوایل این هفته، آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، برای اولین بار تأیید کرد که اوکراین جای پای خود را در سمت شرقی رودخانه دنیپر مستحکم کرده است.

رودخانه عریض دنیپر یک خط فاصل طبیعی در امتداد جبهه نبرد جنوبی است و نیروهای مسکو از زمان خروج از منطقه اطراف شهر خرسون در نوامبر ۲۰۲۲ از آن برای جلوگیری از پیشروی نیروهای اوکراینی به سمت کریمه استفاده کرده‌اند.

پارلمان روسیه در سال ۲۰۱۴ (اول فروردین ۱۳۹۳)، زمانی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری وقت بود، در اقدامی نمایشی الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمه به خاک روسیه را تصویب کرد.

آسوشیتدپرس می‌گوید چند مقامات غربی با دانش اطلاعاتی در باره جنگ اوکراین که نخواستند نامشان اعلام شود، روز پنجشنبه گفتند که اوکراین سه تیپ در سراسر این رودخانه مستقر کرده است و انتظار می‌رود روسیه نتواند از پیشروی‌‌های حتی کوچک ارتش اوکراین جلوگیری کند.

یکی از این مقامات گفت: «اوکراینی‌ها دیدند فرصت برای پیشروی دارند و از آن استفاده کردند و ندیده‌ایم که روس‌ها بتوانند مانع آنها بشوند.»

آسوشیتدپرس تاکید کرده که به طور مستقل گزارش‌های اوکراینی‌ها مبنی بر استحکام مواضع در ساحل شرقی رودخانه دنیپر یا اطلاعات در باره تحولات در میدان جنگ را تأیید کند.

اوکراین در باره مدت زمانی که موفق به پیشروی در این منطقه شد توضیحی نداده است. اما به گفته آسوشیتدپرس، نیروهای این کشور از تابستان در گروه‌های کوچک از رودخانه عبور کرده‌‌اند و تدریجاً توانستند مواضع خود را در نزدیکی پل خرسون مستحکم کنند و اخیراً به دنبال گسترش حضور در روستاهای مجاور در ساحل شرقی بودند.

با ابن حال، به گفته این مقامات این دستاوردها که می‌تواند راه را برای پیشروی اوکراین در مسیر به کریمه باز کند، سرنوشت جنگ زمینی را تغییر نخواهد داد زیرا ضدحمله اوکراین که زمانی انتظار می‌رفت شتاب در جنگ را تغییر دهد، متوقف شده است.

یکی از این مقامات گفت: «در حال حاضر هیچ یک از طرفین قادر به اجرای عملیات تهاجمی قاطع در جنگ زمینی در آینده قابل پیش بینی نیست.»

در حالی که توجه جهان به جنگ اسرائیل علیه شبه‌نظامیان حماس در نوار غزه معطوف شده است، اوکراین در خارج از میدان نبرد برای حمایت بیشتر از سوی متحدان خود تلاش می‌کند.

زلنسکی، روز چهارشنبه، در دیدار با دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، ابراز تاسف کرد که توجه جهانی به دو جنگ همزمان به اهداف او کمک نکرده است.

XS
SM
MD
LG