لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

آمریکا تحریم‌ها علیه صادرات نفت روسیه را گسترش می‌دهد


آرشیو
آرشیو

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (اوفک)، روز پنجشنبه ۲۵ آبان، تحریم‌هایی را علیه سه شرکت کشتی‌رانی به اجرا گذاشت که نفت خام روسیه را بالاتر از سقف قیمت توافق شده از سوی نهاد جهانی «ائتلاف سقف قیمت» می‌فروشند.

«اوفک» در بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت سه نفت‌کش نیز به علت حمل نفت خام روسیه از طریق این شرکت‌ها، به عنوان دارایی مسدود شده، شناسایی می‌شوند.

در بیانیه اوفک آمده است که هدف از این اقدام، تاکید بر «تعهد وزارت خزانه‌داری و شرکای بین‌المللی‌اش برای کاهش مسئولانه درآمدهای نفتی روسیه است که «می‌تواند از آن برای تامین منابع مالی تهاجم بی‌رحمانه‌اش به اوکراین استفاده کند.»

والی آدیمو، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا، گفت: «شرکت‌های کشتی‌رانی و نفت‌کش‌هایی که در تجارت نفت روسیه شرکت می‌کنند، باید کاملاً درک کنند از آنجا که باید از مقررات سقف قیمت ائتلاف جهانی پیروی کنند، ما آنها را در قبال رعایت این مقررات مسئول می‌دانیم.»

وی افزود: با این اقدام، «سودی که کرملین از آن برای تامین منابع مالی جنگ غیرقانونی خود استفاده می‌کند را کاهش می‌دهیم و در تعقیب کسانی که فرار از سقف قیمت تعیین شده را تسهیل می‌کنند، کوتاه نخواهیم آمد.»

ایالات متحده عضو یک ائتلاف بین‌المللی از کشورها از جمله اعضای گروه هفت، اتحادیه اروپا، و همچنین کشور استرالیا است که توافق کرده‌اند واردات نفت خام و فرآورده‌های نفتی از فدراسیون روسیه را ممنوع کنند.

این کشورها همچنین موافقت کرده‌اند که طیف گسترده‌ای از خدمات مربوط به حمل و نقل دریایی نفت خام و فرآورده‌های نفتی از فدراسیون روسیه را محدود کنند، مگر اینکه نفت روسیه با سقف تعیین شده از سوی این ائتلاف یا کمتر از آن و یا با قیمتی که مجوز آن صادر شده است، خرید و فروش شود.

این سیاست به عنوان «سقف قیمت» شناخته می‌شود. سقف قیمت تعیین شده در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی برای نفت خام روسیه ۶۰ دلار در هر بشکه بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، نفت‌کش‌های «کازان»، «لیگوفسکی پروسپکت» و «ان‌اس سنچری» که پس از تعیین این سقف، نفت خام روسیه را بالاتر از ۶۰ دلار صادر می‌کردند، به عنوان اموال مسدود شده اعلام کرده است.

اوفک می‌گوید این سه نفتکش از خدمات شخصی در ایالات متحده استفاده می‌کردند.

به نوشته اوفک، شرکت‌های کشتی‌رانی کازان و پروگرس، مستقر در امارات متحده عربی؛ و شرکت گالیون نویگیشن مستقر در امارات متحده عربی، مالکان ثبت شده این سه نفت‌کش هستند.

  • پیامدهای تحریم‌های جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا در باره پیامدهای تحریم‌های جدید گفت تمامی اموال و منافع در اموال اشخاصی که از خدمات آنها در ایالات متحده برای صادرات نفت روسیه بالاتر از سقف قیمت استفاده شده و یا در اختیار یا کنترل آنها در ایالات متحده است، باید مسدود و به اوفک گزارش شود.

علاوه بر این، هر نهادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم، مالکیت ۵۰ درصد یا بیشتر اموال یا منافع در اموال این افراد را داشته باشد نیز مسدود می‌شود. همچنین «تمام معاملات توسط این افراد آمریکایی در داخل آمریکا (یا در حال ترانزیت) از آمریکا ممنوع است، مگر اینکه مجوز آن از سوی اوفک صادر شده باشد.

در همین حال، وزارت امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه، در بیانیه‌ای دو شخص و ۱۲ نهاد را از غرب شبه‌جزیره بالکان مرتبط با نفوذ مخرب روسیه در این منطقه و فساد ناشی از آن معرفی کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا «میسا واچیچ»، یک سیاستمدار صرب را به دلیل نقش وی در همه‌پرسی الحاق غیرقانونی سرزمین‌های تحت اشغال روسیه در اوکراین در سپتامبر ۲۰۲۲ که کرملین سازمان‌دهی کرده بود، در این فهرست معرفی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا، همچنین نناد پوپوویچ، یک مقام سابق دولت صربستان و شرکت‌های مرتبط با او را در این فهرست قرار داده است. به گفته این بیانیه، نناد پوپوویچ روابط نزدیکی با کرملین دارد و از شبکه خود برای فساد و ایجاد ثروت شخصی استفاده می‌کند.

همزمان، وزارت خزانه‌داری آمریکا هشت شخص و شش نهاد در بوسنی هرزگوین، مونته‌نگرو و مقدونیه شمالی را که به طور مستقیم نفوذ روسیه را تسهیل می‌کنند یا برای فعالیت‌های فاسد مالی خود از نفوذ روسیه منتفع می‌شوند، مشمول تحریم‌ها قرار داده است.

XS
SM
MD
LG