لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

زلنسکی از برگزاری کنفرانس صنایع نظامی اوکراین و آمریکا در ماه آینده میلادی خبر داد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، جمعه ۲۶ آبان از برگزاری کنفرانس صنایع نظامی این کشور و آمریکا در ماه آینده میلادی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کی‌یف در شرایطی که نگران احتمال عدم تدوام کمک‌های نظامی غرب است، تلاش برای تولید تسلیحات داخلی را افزایش می‌دهد.

اوکراین، همچنین امیدوار است که سرمایه‌گذاری مشترک با تولیدکنندگان تسلیحات بین‌المللی بتواند به احیای صنعت داخلی این کشور کمک کند.

زلنسکی در جریان یک‌ سخنرانی گفت که در ماه دسامبر کنفرانس ویژه‌ای با حضور مدیران صنایع نظامی اوکراین و آمریکا، مقامات دولتی، و تمامی افرادی که سازماندهی دفاعی این کشور نقش دارند، برگزار خواهد شد.

او بدون اشاره به محل این‌ نشست، افزود که کی‌یف و واشنگتن به طور فعال در زمینه تولید تسلیحات مشترک در حال پیشرفت هستند و گام‌های مشخصی را در این زمینه برخواهند داشت که موجب تقویت اوکراین، آمریکا، و شرکای آنها می‌شود.

زلنسکی در بخش دیگری از سخنانش گفت که درباره برنامه موشکی اوکراین با مقامات ارتش این کشور گفت‌وگو کرده است.

«دی‌تی‌ایی‌کی»، بزرگترین شرکت خصوصی انرژی اوکراین
«دی‌تی‌ایی‌کی»، بزرگترین شرکت خصوصی انرژی اوکراین

نیاز به تقویت دفاع موشکی اوکراین

مدیرعامل «دی‌تی‌ایی‌کی»، بزرگترین شرکت خصوصی انرژی اوکراین می‌گوید که تا پیش از فرارسیدن فصل زمستان، دفاع موشکی نیروگاه‌های این کشور باید تقویت شوند.

ماکسیم تیمچنکو به خبرگزاری رویترز گفت که این شرکت برای زمستانی دیگر و حملات روسیه آماده است، اما نیروگاه‌ها برای عملکرد ایمن نیاز به سیستم‌های دفاع موشکی بیشتری دارند.

از هنگام تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، اروپا، از جمله اعضای اتحاد جماهیر شوروی پیشین و بلوک کمونیستی سابق، صدها ترانسفورماتور، کیلومترها کابل، و هزاران ژنراتور دیزلی مورد نیاز برای روشنایی و گرم کردن کشور در زمستان در اختیار اوکراین قرار دادند.

اما تجربه دوازده ماه گذشته، باعث شده است تا اوکراین به دنبال تقویت سامانه‌های دفاعی خود برای حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی خود باشد.

تیمچنکو با اشاره به تلاش رئیس‌جمهور و مقامات ا‌وکراینی برای دفاع از کشور، گفت که بدون سیستم‌های پیشرفته، نمی‌توان از نیروگاه‌ها در مقابل موشک‌های بالستیک روسی محافظت کرد.

تمامی ۱۳ نیروگاه برق این شرکت مورد حمله روسیه قرار گرفته است و تداوم این حملات خاموشی‌های زیادی را در مناطق مختلف کشور به دنبال داشت. به گفته تیمچنکو، حدود ۵۰ درصد از ظرفیت ۲/۳ گیگاواتی این شرکت آسیب دیده، تخریب شده، یا روس‌ها آن را اشغال کردند.

به رغم تلاش این شرکت و بازسازی تعداد قابل توجهی از نیروگاه‌ها و بازگشت آنها به مدار، در صورت عدم تقویت دفاع موشکی، حملات روسیه باعث ویرانی مجدد و کمبود جدی انرژی در اوکراین خواهد شد.

XS
SM
MD
LG