لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۰

تلاش مالک باشگاه چلسی برای ایجاد صلح میان روسیه و اوکراین


رومن آبراموویچ
رومن آبراموویچ

رومن آبراموویچ، میلیاردر روسی اسرائیلی و مالک باشگاه فوتبال «چلسی» در بریتانیا، در حال میانجی‌گری برای ایجاد صلح میان اوکراین و روسیه است.

به گزارش «ورایتی»، یک سخنگوی آقای آبراموویچ ضمن تأیید این خبر گفت که طرف اوکراینی از او خواسته است تا با استفاده از روابط خود در مسکو برای دستیابی به یک راهکار مسالمت‌آمیز تلاش کند.

این سخنگو در ادامه افزود که به دلیل حساسیت موضوع، رومن آبراموویچ تاکنون اظهارنظری درباره رویدادهای اخیر ‌میان دو کشور و میانجی‌گری خود نداشته است.

الکساندر رادنیانسکی، تهیه‌کننده متولد اوکراین که ساکن روسیه است، در گفت‌وگو با ورایتی انجام چنین مذاکراتی را تأیید کرده است.

به گفته او، طرف اوکراینی در جست‌وجوی فردی در روسیه بود که بتواند در این زمینه تلاش کند و از طریق جامعه یهودیان که با رومن آبراموویچ در ارتباط است، برای کمک به او مراجعه کردند.

رومن آبراموویچ
رومن آبراموویچ

این تهیه نامزد جایزه اسکار در ادامه با اشاره به اینکه نفوذ رومن آبراموویچ محدود است، تأکید کرد که او تنها فردی بود که پذیرفت با طرف روسی تماس بگیرد و برای ایجاد صلح تلاش کند.

به گفته الکساندر رادنیانسکی، هر چند که مشخص نیست این تلاش‌ به نتیجه برسد، ولی نزدیکان ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین از حسن نیت رومن آبراموویچ قدردانی می‌کنند.

این میلیاردر روسی که گفته می‌شود روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین دارد، در روزهای اخیر با انتقادهای زیادی به ویژه در بریتانیا مواجه شده است. او شنبه گذشته به صورت غیرمنتظره‌ای اداره امور چلسی را به متولیان بنیاد خیریه باشگاه واگذار کرد.

او در بیانیه خود گفت که این‌ تصمیم را در جهت حفظ منافع چلسی، بازیکنان، کارکنان، و هواداران گرفته است. این در حالی است که بنیاد خیریه باشگاه به دلیل برخی ملاحظات به ویژه در زمینه حقوقی هنوز اداره امور باشگاه را نپذیرفته است.

رومن آبراموویچ
رومن آبراموویچ


این تصمیم رومن آبراموویچ با انتقاد برخی از کارشناسان مواجه شده است که می‌گویند او قصد دارد از بنیاد خیریه باشگاه بعنوان سپر محافظتی استفاده کند تا خطری متوجه سرمایه‌اش نباشد.

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با تحریم‌های اقتصادی شدیدی علیه مسکو همراه شده است. یکی از احتمالات جدی، مصادره اموال و دارایی‌های نزدیکان ولادیمیر پوتین در کشورهای اروپایی است و نام رومن آبراموویچ نیز در فهرست این میلیاردرهای روسی دیده می‌شود.

XS
SM
MD
LG