لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

وزیر خارجه آمریکا: شاید روسیه قبل از پایان بازی‌های المپیک زمستانی به اوکراین حمله کند


آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو کواد در ملبورن استرالیا - ۲۲ بهمن ۱۴۰۰
آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در نشست وزیران خارجه کشورهای عضو کواد در ملبورن استرالیا - ۲۲ بهمن ۱۴۰۰

وزیر خارجه ایالات متحده، گفت روسیه همچنان در حال اعزام نیروهای بیشتر به مرز اوکراین است و احتمال دارد حمله در هر زمانی، شاید قبل از پایان بازی‌های المپیک زمستانی، روی دهد.

آنتونی بلینکن که در استرالیا به سر می‌برد، روز جمعه در یک کنفرانس خبری در ملبورن بار دیگر به روسیه هشدار داد اقدام نظامی علیه اوکراین، تحریم اقتصادی گسترده را به همراه خواهد داشت.

وی در ادامه سخنانش افزود، ایالات متحده همچنان به تقویت نظامی اوکراین و جناح شرقی کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ارتباط با افزایش تنش‌ها و خطر تهاجم روسیه گفت: «به بیان ساده، ما همچنان شاهد نشانه‌های بسیار نگران‌کننده تشدید تنش‌ها توسط روسیه، از جمله ادامه ورود نیروهای جدید در مرز اوکراین هستیم، و همانطور که قبلا گفتیم، ما در مرحله زمانی هستیم که هر آن ممکن است تهاجم آغاز شود؛ حتی در طول بازی‌های المپیک.»

بازی‌های المپیک زمستانی چین اول اسفند ماه پایان می‌یابد.

آنتونی بلینکن همچنین گفت ایالات متحده به تخلیه سفارت خود در اوکراین ادامه می‌دهد و افزود: «همچنین به صراحت گفته‌ایم که هر شهروند آمریکایی که در اوکراین باقی مانده اکنون باید آنجا را ترک کند.»

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی که بخشی از آن پنج‌شنبه شب پخش شد، در پاسخ به پرسشی که آیا نیروی نظامی آمریکا برای خارج کردن شهروندان ایالات متحده در صورت تهاجم نظامی به اوکراین اعزام خواهد شد گفت، خیر، زیرا برخورد نظامی آمریکا و روسیه ممکن است به «جنگ جهانی» منجر شود.

همزمان در آن سوی اقیانوس اطلس، کارزار دیپلماتیک اروپایی ها برای کاهش تنش‌ها، با سفر روز جمعه بن والاس وزیر دفاع بریتانیا به مسکو همچنان ادامه دارد. این سفر یک روز پس از دیدار لیز تراس وزیر امور خارجه بریتانیا با همتای روس خود سرگئی لاوروف در مسکو انجام می‌گیرد.

خانم تراس در این دیدار با تاکید بر لزوم تنش‌زدایی، احترام به حاکمیت اوکراین، و انجام مذاکرات معنادار به روسیه هشدار داد که حمله به اوکراین برای روسیه، اوکراین و امنیت اروپا «فاجعه‌بار» خواهد بود.

روسیه از طرف دیگر، با تاکید بر این که بنا ندارد به اوکراین حمله کند، می‌گوید ممکن است اقدام «نظامی-فنی» نامشخصی انجام دهد، مگر این که یک سری خواسته‌ها، از جمله وعده‌های ناتو مبنی بر عدم پذیرش اوکراین و خروج نیروها از اروپای شرقی برآورده شود.

چندین کشور غربی این هفته فشارهای دیپلماتیکی را برای متقاعد کردن روسیه به عقب نشینی انجام دادند، اما مسکو آنها را نادیده گرفت و روز جمعه دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، با اشاره به این دیدارها ادعا کرد که غرب از واقعیت‌های موجود بین اوکراین و کشورش بی خبر است.

روسیه در حال حاضر بیش از ١٠٠ هزار نیروی نظامی را در امتداد مرزش با اوکراین مستقر کرده و این هفته تمرینات نظامی مشترکی را در بلاروس همسایه مشترک با اوکراین و همچنین مانورهای دریایی در دریای سیاه آغاز کرد.

روسیه در سال ۲۰۱۴ شبه‌جزیره کریمه را از اوکراین جدا و ضمیمه خاک خود کرد و در واکنش، غرب به محوریت آمریکا تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور اعمال کردند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG