لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

نابغه ۱۵ ساله پاتیناژ «به رغم دوپینگ» در المپیک زمستانی هنرنمایی خواهد کرد


کامیلا والیه وا، نابغه ۱۵ ساله  روس
کامیلا والیه وا، نابغه ۱۵ ساله  روس

کامیلا والیه وا، نابغه ۱۵ ساله روس، به رغم مثبت شدن‌ تست دوپینگش‌ پیش از حضور در المپیک زمستانی پکن‌، با حکم «دادگاه داوری ورزش» اجازه یافت در رقابت‌های پاتیناژ زنان در المپیک زمستانی شرکت کند.

دادگاه داوری ورزش (کاس) روز دوشنبه با انتشار رای این نهاد مبنی بر این که کامیلا والیه وای ۱۵ ساله، نیازی به تعلیق موقت قبل از تحقیقات کامل ندارد، به او‌ اجازه داد که در دهکده المپیک بماند. در بیانیه این دادگاه که توسط متیو‌‌ ریب، مدیر کل دادگاه داوری ورزش، قرائت شد آمده است به این دلیل که والیه وا همچنان یک نوجوان زیر سن قانونی و‌ نیازمند قیم محسوب می‌شود، حکم صادرشده برای او تابع قوانین مشمول ورزشکار بزرگسال نیست و‌ درباره مثبت بودن تست دوپینگش دادگاه مراعات شرایط سنی وی را کرده است.

متیو‌‌ ریب، مدیر کل دادگاه داوری ورزش
متیو‌‌ ریب، مدیر کل دادگاه داوری ورزش

متیو‌‌ ریب، مدیر کل دادگاه داوری ورزش، در این باره گفت: «شورای داوران دادگاه داوری ورزش در نظر گرفت که جلوگیری کردن از شرکت این ورزشکار در المپیک، آسیب جبران‌ناپذیری را به او وارد می کند.»

به این ترتیب والیه وا و اسکیت بازان روسی می‌توانند برای کسب مدال طلای فیگور اسکیتینگ انفرادی زنان تلاش کنند. مسابقات پاتیناژ از سه‌شنبه با برگزاری رقابت‌های مسافت کوتاه از سرگرفته می‌شود و روز پنجشنبه با انجام مسابقات اسکیت آزاد به پایان می‌رسد.

اندکی پس از اعلام این حکم، والیه وا اجازه یافت در زمان اختصاص داده شده برای تمرین پاتیناژ، به جمع یارانش بپیوندد. دادگاه داوری ورزش همچنین در حکم خود به انصاف اشاره کرده و گفته است که تست دوپینگ این ورزشکار نوجوان در پکن منفی بوده و‌ اطلاع رسانی در مورد آزمایش مثبت دوپینگ وی به قبل از اعزام این ورزشکار مربوط می‌شده است.

کامیلا والیه وا، نابغه ۱۵ ساله روس
کامیلا والیه وا، نابغه ۱۵ ساله روس

آزمایش دوپینگ والیه وا برای داروی قلبی تری متازیدین در ۲۵ دسامبر در اردوی تیم ملی روسیه مثبت شده بود، اما نتیجه آزمایشگاه سوئدی تا یک هفته پیش اعلام نشد، و در همین زمان والیه وا بهمراه تیم کمیته المپیک روسیه مدال طلای تیمی را کسب نمود. دلیل تاخیر شش هفته‌ای اعلام نتیجه آزمایش او‌ از سوی ازمایشگاه سوئد مشخص نیست، اما مقامات روسی اظهار کرده‌اند که این تاخیر تا حدودی به دلیل افزایش موارد ابتلا به سویه امیکرون کرونا در ژانویه و تاثیر آن بر کارکنان آزمایشگاه بوده است.

والیه وا با عملکرد‌ درخشانش موفق شد به همراه دیگر اعضای تیم پاتیناژ کمیته المپیک روسیه به مدال طلای مسابقات تیمی دست یابد.
والیه وا با عملکرد‌ درخشانش موفق شد به همراه دیگر اعضای تیم پاتیناژ کمیته المپیک روسیه به مدال طلای مسابقات تیمی دست یابد.

آژانس کنترل دوپینگ روسیه یک روز بعداز این که والیه وا را تعلیق کرد، محرومیتش را لغو نمود و بدین ترتیب مدال کسب شده توسط تیم روسیه را در هاله ای از ابهام قرار داد.

کمیته بین المللی المپیک ای.او‌.سی. با درخواست تجدید نظر در این پرونده باعث شد یک جلسه رسیدگی خارج از نوبت برای روز یکشنبه اختصاص یابد و‌در این جلسه، والیه وا از طریق ویدئو کنفرانس شهادت دهد. ورزشکاران نوجوان زیر ۱۶ سال، از جمله والیه وا، از حقوق بیشتری تحت قوانین ضد دوپینگ برخوردارند و معمولاً مسئول مصرف مواد نیروزای ممنوعه نیستند. ادامه تحقیقات آینده بر روی تیم شخصی او، اعم از مربیان، پزشکان، متخصصان تغذیه، و غیره متمرکز خواهد شد.

این حکم فقط به این موضوع می پردازد که آیا والیه وا می تواند قبل از صدور حکم به اسکیت کردن ادامه دهد یا خیر و سرنوشت یک مدال طلایی که او قبلاً کسب کرده را تعیین نمی‌کند.

کامیلا والیه وا، نابغه ۱۵ ساله روس
کامیلا والیه وا، نابغه ۱۵ ساله روس

والیه وا با عملکرد‌ درخشانش موفق شد بهمراه دیگر اعضای تیم پاتیناژ کمیته المپیک روسیه به مدال طلای مسابقات تیمی دست یابد. در مسابقه ای که تیم آمریکا نقره و ژاپن برنز گرفت و کانادا نیز چهارم شد.

طبق حکم دادگاه داوری ورزش این مدال و هر مدالی که والیه وا در مسابقات انفرادی کسب کند، هنوز هم می تواند از او گرفته شود. این مسائل در پی تحقیق جداگانه و بلندمدت در مورد آزمایش مثبت دوپینگ که توسط روسیه در سن پترزبورگ گرفته شده مشخص خواهد شد. همچنین آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ وادا نیز این حق را خواهد داشت تا درخواست تجدید نظر خود را ارایه کند. طبق اعلام وادا، این نهاد قصد دارد در مورد اطرافیان والیه وا تحقیق کند.

روسیه به دلیل اثبات وجود دوپینگ سازمان یافته دولتی از حضور در المپیک محروم است و ورزشکاران روسی که تخلف دوپینگ انجام نداده‌ باشند تنها می‌توانند زیر پرچم کمیته ملی المپیک روسیه و با نظارت مستقیم ای‌.‌او.‌سی در المپیک شرکت کنند.

XS
SM
MD
LG