لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

المپیک زمستانی ۲۰۲۲ با برگزاری مراسم افتتاحیه بازی‌ها در پکن  آغاز شد


مراسم گشایش بازی‌ها.
مراسم گشایش بازی‌ها.

المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ روز جمعه پانزدهم بهمن با برگزاری مراسم افتتاحیه بازی‌ها به طور رسمی آغاز شد.

پکن، پایتخت چین، با جمعیت بیش از ۲۰ میلیون نفر اولین شهر است که میزبان بازیهای المپیک تابستانی و زمستانی است. این شهر که میزبان المپیک تابستانی ۲۰۰۸ نیز بود، در مدت ۱۷ روز بازی‌ها را در ۱۳ مکان بین پکن، ژانگجیاکو و یانکینگ برگزار خواهد کرد.

طی این مدت، در مجموع ۱۰۹ مسابقه در ۱۵ رویداد در هفت رشته ورزشی بیاتلون، سورتمه رانی، کرلینگ، هاکی روی یخ، لوژ، اسکیت و اسکی برگزار می شود. ضمن آن که برای تمام رویدادهای فضای باز، برف مصنوعی وجود خواهد داشت.

بر اساس پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا که توسط کمیته بین‌المللی المپیک اعلام شده، بازی‌ها در یک حباب بسته برگزار می‌شود. رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ۲۲ ژانویه تا پایان پارالمپیک زمستانی در ۱۳ مارس اجباری است.

طبق اعلام برگزارکنندگان، تنها تماشاگرانی که در سرزمین اصلی چین زندگی کنند می توانند تماشاگر مراسم افتتاحیه و اختتامیه باشند.

عروسک نماد المپیک ۲۰۲۲ پکن «بینگ دوئن دوئن» یک پاندای کارتونی است که لباس فضایی پوشیده است. در زبان ماندارین، «بینگ» به معنای یخ و «دئن» به معنای قوی است.

بازی‌های پکن شامل مسابقات جدید تیمی ترکیبی مردان و زنان در اسکی آزاد، اسکیت سرعت کوتاه، اسنوبورد و پرش با اسکی خواهد بود. المپیک زمستانی پکن از ۴ تا ۲۰ فوریه و پارالیمپیک زمستانی از ۴ تا ۱۳ ماه مارس برگزار می شود.

ایران در این دوره از بازی‌های المپیک زمستانی با سه ورزشکار، حسین ساوه‌شمشکی و عاطفه احمدی در آلپاین، و دانیال ساوه شمشکی در صحرانوردی حضور دارد.

XS
SM
MD
LG