لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

سازمان ملل: از آغاز آتش‌بس در اوکراین تاکنون صدها نفر کشته شده‌اند


سازمان ملل متحد در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد می‌گوید از زمان برقراری آتش‌بس بین جدایی‌طلبان طرفدار روسیه و نیروهای دولتی اوکراین در شرق آن کشور در روز ۵ سپتامبر (۱۴ شهریور ماه)، دست کم ۳۳۱ نفر تاکنون کشته شده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش ماهانه کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در یک دوره شش ماهه منتهی به ۵ اکتبر (۱۳ مهر ماه)، در جریان خشونت‌ها در مناطق شرقی اوکراین دست کم ۳۶۰۰ مفر جان خود را از دست داده‌اند و نزدیک به ۹ هزار نفر نیز مجروح شده‌اند.

«زید رعاد الحسین» هنگام ارائه این گزارش، از تمام طرف‌های درگیر در شرق اوکراین خواست به آتش‌بس احترام بگذارند، آن را رعایت کنند و انجام حملات علیه غیرنظامیان و ساختارهای غیرنظامی را «یک بار و برای همیشه» متوقف کنند.

در این میان، ویکتوریا نولاند مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه گفت سازمان امنیت و همکاری در اروپا، در پی متوقف شدن عملیات نظامی و برقراری صلح، اقدام به اعزام مرزبان به مناطق شرقی اوکراین خواهد کرد.

خانم نولاند، که در جریان دیداری از یک پایگاه مرزبانی اوکراین سخن می‌گفت، اظهار داشت ایالات متحده ۱۰ میلیون دلار در قالب ارسال خودرو، دوربین و تجهیزات دیگر به این برنامه کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG