لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

ولادیمیر پوتین: روسیه آماده است با آمریکا همکاری کند


جان تافت سفیر جدید آمریکا در مسکو (چپ) در حال دست دادن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در مراسم تقدیم استوارنامه خود در کرملین - ۲۸ ابان ۱۳۹۳
جان تافت سفیر جدید آمریکا در مسکو (چپ) در حال دست دادن با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در مراسم تقدیم استوارنامه خود در کرملین - ۲۸ ابان ۱۳۹۳

در حالی که واشنگتن و مسکو، به دلیلی اختلاف بر سر بحران اوکراین، یکی از پرتنش‌ترین دوران روابط دوجانبه خود از پایان جنگ سرد به این سو را تجربه می‌کنند، سفیر جدید ایالات متحده در مسکو روز چهارشنبه در مراسمی در کاخ کرملین، استوارنامه خود را به رئیس جمهوری روسیه تقدیم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین در این مراسم با لبخندی ملایم از جان تافت استقبال کرد و گفت «ما برای همکاری سیاسی با شریکان آمریکایی خود در تمام زمینه‌ها، بر مبنای اصول احترام به منافع متقابل، مشارکت برابر و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، آماده هستیم.»

آقای پوتین روز سه‌شنبه ایالات متحده را به تلاش برای وادار کردن روسیه به تسلیم متهم کرد و هشدار داد واشنگتن هرگز در این راه موفق نخواهد شد.

آقای تافت که ده‌ها سال تجربه در مسائل روسیه و دیگر کشورهای اتحاد شوروی سابق را دارد، جایگزین مایکل مک‌فاول استاد دانشگاه استنفورد شده است که طراح ابتکار باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای تجدید مناسبات دوجانبه با روسیه بود.

ایالات متحده و همپیمانان غربی آن، روسیه را متهم به دخالت در امور داخلی اوکراین و حمایت از شورشیان جدایی‌طلب در مناطق شرقی آن کشور و دامن زدن به تنش‌ها می‌کنند و در طی چند ماه اخیر، تحریم‌هایی را نیز علیه مسکو اعمال کرده‌اند. روسیه اتهام دخالت در بحران اوکراین را رد می‌کند و می‌گوید تحریم‌های غرب نتیجه معکوس خواهد داشت.

آقای پوتین هفته گذشته نیز در جریان اجلاس گروه ۲۰ در بریزبین استرالیا، ضمن ابراز امیدواری برای پایان یافتن بحران در اوکراین و بهبود مناسبات روسیه با غرب، گفت «ما خواهان روابطی عادی با شریکان خود، از جمله آمریکا و اروپا هستیم.»

XS
SM
MD
LG