لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

اوکراین و متحدانش گزارش‌های استفاده روسیه از «تسلیحات شیمیایی» را بررسی می‌کنند


قبرهای کشته شدگان غیرنظامی در ماریوپل‌ - آرشیو 
قبرهای کشته شدگان غیرنظامی در ماریوپل‌ - آرشیو 

واکنش‌ها به گزارش‌های تاییدنشده مبنی بر استفاده روسیه از جنگ‌افزارهای شیمیایی در اوکراین بالا گرفته است.

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، می‌گوید که دولت در حال بررسی اطلاعات تایید نشده‌ای است که نشان می‌دهد روسیه ممکن است در جریان محاصره ماریوپل‌ از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده باشد.

این در حالی است که یک مقام ارشد دفاعی آمریکا روز سه شنبه گفت که واشنگتن هنوز نمی‌تواند ادعاهای اوکراین درباره استفاده روسیه از سلاح شیمیایی فسفر سفید در ماریوپل را تایید کند.

این مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: «ما هنوز در حال ارزیابی این موضوع هستیم.»

پاولو کریلنکو، فرماندار منطقه دونتسک در شرق اوکراین، نیز گفته است که گزارش‌هایی درباره احتمال استفاده از سلاح‌های شیمیایی در ماریوپل‌ دیده است، اما نمی‌تواند آنها را تایید کند.

او به سی‌ان‌ان گفت که «حوالی نیمه‌شب گذشته» یک هواپیمای بدون سرنشین مقادیری مواد منفجره ناشناخته را پرتاب کرد که در نتیجه آن حال سه نفر از افرادی که در داخل و اطراف کارخانه فلز ماریوپل‌ بودند بد شد و آنها به بیمارستان منتقل شدند.

در همین حال وزیر نیروهای مسلح بریتانیا روز سه‌شنبه تاکید کرد «همه گزینه‌ها» در مورد نحوه واکنش غرب به هرگونه استفاده روسیه از سلاح‌های شیمیایی در اوکراین روی میز خواهد بود.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز روز دوشنبه گفت که بریتانیا با شرکای خود برای راستی‌آزمایی جزئیات گزارش‌ها درباره استفاده نیروهای روس از مواد شیمیایی در حمله به شهر ماریوپل‌ در جنوب شرق اوکراین در حال همکاری است‌.

گمان می‌رود هزاران نفر در ماریوپل‌ طی حدود هفت هفته تهاجم روسیه به این شهر کشته شده‌ باشند.

مقامات اوکراین از غیرنظامیان خواسته‌اند که پیش از یک حمله پیش‌بینی‌شده روسیه از مناطق شرقی فرار کنند.

به گزارش رویترز نبرد بر سر شهر بندری ماریوپل‌ به مرحله تعیین‌کننده‌ای رسیده است و نیروهای اوکراینی در منطقه صنعتی آزووستال مستقر شده‌اند.

اگر روس‌ها این منطقه را تصرف کنند، کنترل کامل ماریوپل‌ را در دست می‌گیرند.

این شهر طی هفته‌ها بمباران روسیه ویران شده و مقامات می‌گویند احتمالاً حدود ۲۰ هزار نفر یا بیشتر، کشته شده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه از جنگ در اوکراین دفاع کرد. این در حالی است که نیروهای او به تجاوز جنسی، وحشیگری علیه غیرنظامیان، و استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی متهم شده‌اند.

پوتین که در منطقه «خاور دور» روسیه در مراسمی به مناسبت شصت و یکمین سالگرد فرستادن اولین انسان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا صحبت می‌کرد، گفت که روسیه به اهدافش در جنگ خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG