لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

انتقاد پاپ از پوتین؛ آمریکا برای اوکراین تجهیزات حفاظتی در برابر سلاح‌های شیمیایی ارسال کرد


ماریوپل زیرآتش روسیه.
ماریوپل زیرآتش روسیه.

کاخ سفید می‌گوید که در گامی پیشگیرانه، تدارکات و تجهیزاتی برای مقابله با استفاده احتمالی روسیه از تسلیحات شیمیایی یا بیولوژیکی در اختیار کی‌یف قرار داده است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، اعلام کرد که ایالات متحده با تایید گزارش‌هایی مبنی بر ارسال این قبیل تجهیزات به اوکراین گفت که ایالات متحده تجهیزات حفاظتی از جمله ماسک‌های ضدگاز، لباس‌های مقاوم در برابر موادخطرناک و سایر تجهیزات را برای مقابله با حمله احتمالی شیمیایی از سوی روسیه به اوکراین ارائه کرده است.

او گفت که «ایالات متحده و اعضای جامعه بین‌المللی بارها در مورد احتمال استفاده روسیه از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین و اینکه مسکو احتمالا در حال برنامه‌ریزی یک عملیات پرچم دروغین است، هشدار داده‌اند.»

به گفته خانم ساکی این اقدامات در چارچوب تلاش برای کمک به اوکراین است و واشنگتن به کی‌یف تجهیزاتی ارائه داده که بتواند در صورت استفاده روسیه از سلاح شیمیایی و بیولوژیکی با آن حملات مقابله کند.

آمریکا و شرکای غربی آن با استناد به آنچه پیشتر در سوریه رخ داده‌ و با توجه به حضور نیروهای رزمی روسیه در میانه میدان، احتمال تکرار رخدادی مشابه را خیلی واقعی می‌دانند.

سخنگوی کاخ سفید همچنین اعلام کرد که در موقعیتی نیست که درباره اتهامات کرملین مبنی بر حمله اوکراین به انبار سوخت روسیه اظهار نظر کند.

انفجار یک انبار سوخت روسیه در نزدیکی مرز در روز جمعه گزارش شده است.

روسیه انگشت اتهام را متوجه اوکراین کرده و مدعی است که حمله به انبار سوخت در خاک روسیه از سوی اوکراین بوده است. سخنگوی کرملین گفته این موضوع می‌تواند مذاکرات جاری برای پایان دادن به جنگ را تضعیف کند. اما دبیر شورای امنیت ملی اوکراین مسئولیت حمله را رد کرده است و مدعی شده که هیچ تایید مستقلی در مورد جزئیات این حادثه وجود ندارد.

جن ساکی در پاسخ به خبرنگاری که خواستار واکنش کاخ سفید در این زمینه بود، گفت: «ما آن گزارش‌ها را دیده‌ایم. ما در موقعیتی نیستیم که در مورد اظهارات کرملین اظهارنظر کنیم. توجه کنید که اوکراین هیچ بیانیه یا تاییدی در مورد موضع روس‌ها نداده است. همچنین یادآور می‌شوم که این جنگی است که پوتین آغازگر آن بوده. پوتین جنگی وحشیانه را با بمباران شهرهای سراسر اوکراین و اعمال خشونت‌آمیز و وحشتناک آغاز کرد. ما شاهد دفاع شجاعانه مردم اوکراین در مواجهه با این وحشیگری بی‌مورد روسیه بوده‌ایم.»

سخنگوی کاخ سفید بار دیگر با تکرار موضع واشنگتن گفت که «اما یک متجاوز در اینجا وجود دارد و آن هم پوتین و ارتش روسیه است که دستورات او را اجرا می‌کند.»

در همین ارتباط، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز شنبه در انتقادی تلویحی از ولادیمیر پوتین به دلیل تهاجم نظامی آن کشور به اوکراین اظهار داشت که یک «حاکم» در حال ایجاد مناقشه بخاطر منافع ملی‌گرایانه است.

پاپ فرانسیس طی یک سخنرانی در کشور مالت گفت: «از خاور اروپا، از سرزمین طلوع خورشید... سایه‌های تیره و تار جنگ اینک پخش شده.»

رهبر کلیسای کاتولیک رم افزود: «بادهای یخ زده جنگ که تنها مرگ و تخریب و نفرت در پیآمد خود دارد، با قدرت بر زندگانی‌های بسیاری مستولی شده و بر همه ما تأثیرگذار بوده.» پاپ فرانسیس تأکید کرد که در تاریکی جنگ نباید اجازه داد رویای صلح کمرنگ و ناپدید گردد.

روسیه روز ۲۴ فوریه با ادعای یک «عملیات نظامی ویژه» برای غیرنظامی کردن و «نازی‌زدایی» اوکراین به آن کشور حمله کرد. این جنگ تاکنون به کشته شدن هزاران نفر و آوارگی میلیون‌ها نفر منجر شده است.

XS
SM
MD
LG