لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

گروه ٧ به روسیه در مورد «استفاده از سلاح‌ شیمیایی در اوکراین» هشدار داد


وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه-٧ روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک قساوت‌های روسیه در اوکراین را «با شدیدترین لحن» محکوم کردند.

وزیران خارجه ایالات متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، و بریتانیا، و نیز فرستاده ویژه اتحادیه اروپا، در بیانیه مشترک خود تصاویر مرگ غیرنظامیان، قربانیان شکنجه، اعدام‌های شهروندان اوکراینی، و همچنین گزارش‌های حاکی از تجاوز جنسی و نابودی زیرساخت‌های غیرنظامی را نمایانگر چهره واقعی تجاوزگری روسیه علیه اوکراین و مردمش دانستند.

بر اساس این بیانیه، «کشتارها در شهر بوچا و دیگر شهرهای اوکراین در فهرست قساوت‌ها و نقض فاحش حقوق بین‌المللی، از جمله حقوق بشردوستانه بین‌المللی و حقوق بشر، توسط متجاوز در خاک اوکراین ثبت خواهد شد.»

وزیران خارجه گروه-٧ در ادامه بیانیه مشترک خود ضمن اعلام همبستگی با مردم اوکراین و قربانیان این جنگ و خانواده‌هایشان، بر حمایت تزلزل‌ناپذیر خود از اوکراین در چارچوب مرزهای رسمی این کشور از جمله ارسال تجهیزات نظامی و کمک‌های مالی تاکید کرده‌اند.

آنها در بخش دیگری از بیانیه خواستار پاسخگو دانستن مسئولان اقدامات و قساوت‌های شنیع جاری علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین شده‌اند و مراتب حمایت خود را از تحقیقات جاری برای جمع‌آوری شواهد و مدارک این اقدامات و دیگر جرائم جنگی و جرائم علیه بشریت ابراز کرده‌اند.

وزیران خارجه گروه-٧ در ادامه از روسیه خواسته‌اند ضمن توقف سریع عملیات نظامی‌ در اوکراین، تمامی نیروها و تجهیزاتش را از درون مرزهای بین‌المللی اوکراین خارج کند.

آنها همچنین ضمن هشدار علیه تهدید به استفاده یا استفاده از سلاح‌ شیمیایی، بیولوژیک یا هسته‌ای، تعهدات بین‌المللی روسیه را در این زمینه یادآور شده و تاکید کرده‌اند هرگونه استفاده از این سلاح‌ «ناپذیرفتنی» و منجر به «تبعات شدید» خواهد شد.

XS
SM
MD
LG