لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

بایدن: پوتین در حال ارزیابی استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین است


جو بایدن
جو بایدن

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در حال ارزیابی (شرایط برای) استفاده از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک در جنگ‌ با اوکراین است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در میزگردی با مدیران ارشد اقتصادی با موضوع بررسی واکنش‌های واشنگتن به تهاجم روسیه به اوکراین، گفت که «اتهامات روسیه مبنی بر این که کی‌یف دارای سلاح‌های بیولوژیک و شیمیایی است نادرست است، و حاکی از آن است که پوتین، خود قصد استفاه از چنین تسلیحاتی را دارد.»

آقای بایدن گفت که «پوتین گیر افتاده است و اکنون دوباره به دنبال بهانه‌ و ادعاهای دروغین جدیدی است.»

وزارت دفاع روسیه بدون ارائه مدرکی، کی‌یف را به برنامه ریزی برای حمله شیمیایی علیه مردم خود متهم کرده است تا مسکو را به استفاده از سلاح های شیمیایی در حمله به اوکراین متهم کند.

رویترز می‌نویسد که سفارت روسیه در واشنگتن از ارائه هرگونه اظهار نظری در این مورد طفره رفته‌است.

در اوایل ماه جاری، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در گفت‌و‌گو با نیکولای پاتروشوف، دبیر شورای امنیت روسیه، به او در مورد عواقب «هر گونه تصمیم احتمالی روسیه برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیک‌ در اوکراین» هشدار داد. کاخ سفید مشخص نکرد که این پیامدها چه خواهد بود.

روسیه در تهاجم خود که آن را «عملیات ویژه نظامی» برای خلع سلاح اوکراین می‌خواند، هنوز نتوانسته هیچ شهر بزرگی را تصرف کند، اما تخریب مناطق مسکونی را شدت بخشیده است.

برخی نگران آن هستنند که چون روسیه نتوانسته در مقابل دفاع اوکراینی‌ها روی زمین پیشرفت قابل توجهی داشته‌ باشد، برای تحت فشار گذاشتن رهبران اوکراین حمله بیشتری را متوجه غیرنظامیان کرده‌است.

روسیه روز یکشنبه به یک مرکز تجاری در کی‌یف حمله کرد که موجب کشته شدن هشت نفر شد. مسکو روز دوشنبه مدعی شد که این مرکز تجاری پایگاه موشکی بوده است.

XS
SM
MD
LG