لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

روسیه برای سرباز‌گیری دست به دامن کاربران قزاق شد


سربازان روسی. آرشیو
سربازان روسی. آرشیو

همزمان با ادامه جنگ روسیه علیه اوکراین، کاربران اینترنت در قزاقستان می‌گویند روی صفحه نمایشگرهای خود آگهی‌هایی با مضمون پرداخت فوری بیش از پنج هزار دلار برای پیوستن به ارتش روسیه دریافت کرده‌اند.

بیش از سه میلیون روس و روس تبار در قزاقستان، از جمهوری‌های اتحاد شوروی سابق سکونت دارند. هر چند قزاقستان به طور سنتی یکی از نزدیک‌ترین متحدان روسیه است، دولت «آستانه» از آنچه مسکو «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین می‌نامد حمایت نکرده و خواستار صلح شده است.

رویترز تبلیغاتی را گزارش کرده که آشکارا قزاق‌ها را هدف قرار داده و پرچم‌های روسیه و قزاقستان و شعار «شانه به شانه» را نشان می‌دهد. در این آگهی‌ها، به کسانی که با ارتش روسیه قرارداد امضا ‌کنند و به جنگ علیه اوکراین بروند، وعده داده شده که در ابتدا ۵۰۰ هزار روبل روسی (برابر با ۵۳۰۰ دلار)، به همراه دستکم دو هزار دلار حقوق ماهانه و مزایای اضافی دریافت می‌کنند.

این آگهی به وبسایتی منتهی می‌شود که به نیروهای بالقوه فرصت پیوستن به ارتش روسیه در منطقه ساخالین در منتهی‌الیه شرقی روسیه را می‌دهد. مالک این وبسایت «آژانس توسعه سرمایه انسانی منطقه ساخالین» اعلام شده است، سازمانی که توسط دولت محلی راه اندازی شده است.

اپراتورهای مرکز تماس آژانس به رویترز گفته‌اند که نمی‌ توانند در مورد آگهی نظر بدهند و سازمان به سوالات ایمیل شده پاسخی نداد. طبق قوانین قزاقستان، پیوستن به درگیری‌های نظامی در خارج از کشور برای دریافت حقوق غیرقانونی است.

ساکنان دیگر کشورهای آسیای مرکزی اتحاد شوروی سابق به رویترز گفتند که برخی از هموطنانشان به ارتش روسیه یا گروه‌های سربازگیری خصوصی روسی مانند واگنر پیوسته‌اند. اما قزاقستان به خاطر داشتن ثروت نفتی، مهاجران بسیار کمتری برای کار به خارج از کشور می‌فرستد.

XS
SM
MD
LG