لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

هشدار آمریکا به پنج کشور آسیای مرکزی: روسیه قابل اعتماد نیست


آنتونی بلینکن در آستانه
آنتونی بلینکن در آستانه

دولت بایدن روز سه شنبه ضمن هشدار به کشورهای شوروی سابق متعهد شد که از استقلال پنج کشور آسیای مرکزی حمایت کند. آسوشیتدپرس می‌نویسد این هشدار مبنی بر آن است که ارزش روسیه به عنوان یک شریک، به دلیل تهاجم یک ساله آن به اوکراین، به شدت آسیب دیده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، برای یک رشته دیدار و گفتگو با دیپلمات‌های ارشد آسیای مرکزی، به قزاقستان رفت.

او گفت: «هیچ کشوری، به ویژه کشورهایی که به طور سنتی در حلقه (نفوذ) مسکو بوده‌اند، نمی‌توانند تهدیدات ناشی از تجاوز روسیه نه تنها به قلمرو خود، بلکه به نظم جهانی مبتنی بر قانون، و اقتصاد جهانی را نادیده بگیرند.»

بلینکن در تمام گفتگوهای خود بر اهمیت احترام به «حاکمیت، تمامیت ارضی و استقلال» کشورها تاکید کرد.

هیچ یک از این پنج کشور که بخشی از شوروی سابق بوده‌اند و به طور سنتی به عنوان بخشی از حوزه نفوذ کرملین در نظر گرفته می‌شوند، از تهاجم روسیه به اوکراین حمایت علنی نکرده‌اند و آن را نیز همسو با آمریکا و غرب محکوم نکرده‌اند.

با این حال، هر پنج جمهوری، همراه با هند، که بلینکن بعد از ازبکستان به آن سفر می‌کند، هفته گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در اولین سالگرد جنگ، در یک رأی گیری مربوط به محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین، رای ممتنع دادند.

دیدار بلینکن از آستانه در روز سه شنبه و تاشکند، پایتخت ازبکستان در روز چهارشنبه، اولین سفر او به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا به آسیای مرکزی است.

XS
SM
MD
LG