لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

نخست‌وزیر لهستان: مزدوران واگنر به مرز لهستان نزدیک‌تر شده‌اند


سربازان مزدور روسی واگنر. آرشیو
سربازان مزدور روسی واگنر. آرشیو

ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان، روز شنبه گفت یک گروه صد نفره از سربازان مزدور روسی واگنر به شهر گرودنو در بلاروس نزدیک مرز لهستان نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لهستان، عضو سابق پیمان ورشو که از سال ۱۹۹۹ عضو کامل پیمان نظامی ناتو به رهبری ایالات متحده بوده است، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲، نگران سرایت احتمالی جنگ به خاک خود بوده است.

لهستان در اوایل ماه ژوئیه در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده مبنی بر اینکه حضور جنگجویان واگنر در بلاروس می‌تواند منجر به افزایش تنش در نزدیکی مرز شود، انتقال بیش از یک‌هزار سرباز خود را به شرق این کشور آغاز کرد.

موراویه‌تسکی در یک کنفرانس مطبوعاتی در شهر گلیویتسه لهستان گفت: «وضعیت به طور فزاینده‌ای خطرناک‌تر می‌شود... آنها (مزدوران واگنر) به احتمال زیاد خود را به عنوان گارد مرزی بلاروس جا خواهند زد و به مهاجران غیرقانونی کمک خواهند کرد تا به قلمرو لهستان راه یابند و بی‌ثباتی در لهستان ایجاد کنند.»

موراویه‌تسکی افزود: «آنها به احتمال زیاد سعی خواهند کرد با وانمود کردن به این که مهاجران غیرقانونی هستند وارد لهستان شوند و این تهدیدهای [حتی] بیشتری را به همراه خواهد داشت.»

آنتون موتولکو، بنیانگذار یکی از گروه‌های اپوزیسیون بلاروس که بر فعالیت‌های نظامی در این کشور نظارت می‌کند، به رویترز گفت مدرک یا شواهدی مبنی بر نزدیک‌تر شدن گروه واگنر به شهر مرزی گرودنو در بلاروس وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG