لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

روسیه چهار رستوران آمریکایی مک‌دونالد در مسکو را تعطيل کرد


يکی از چهار رستوران تعطيل شده در مسکو -- ۳۰ مردادماه (۲۱ اوت)
يکی از چهار رستوران تعطيل شده در مسکو -- ۳۰ مردادماه (۲۱ اوت)

مک‌دونالد ۴۳۸ شعبه در سراسر روسيه دارد. ناسيوناليست‌های افراطی روسيه حضور مک‌دونالد در کشورشان را به عنوان نماد توسعه جهانی آمريکا تلقی می‌کنند.

در شرايطی که روابط آمریکا و روسیه برسر بحران اوکراین وخيم‌تر می‌شود، چهار رستوران آمریکایی مک‌دونالد در مسکو به دستور يک سازمان روسی ناظر بر امنیت و بهداشت تغذیه بطور موقت تعطيل شد. دستور روز چهارشنبه به دليل نقض ملاحظات بهداشتی ذکر شده است.

يکی از این رستوران‌ها که دستور تعلیق ارائه خدمات را از آن سازمان دولتی ناظر دريافت کرد، نخستين رستوران‌ مک‌دونالدی است که در آخرین روزهای اتحاد جماهیر شوروی در مسکو گشايش يافت، و به گفته شرکت مک‌دونالد، پرترافيک‌ترين رستورانهای اين مجموعه زنجيره‌ايست.

سهام شرکت آمریکایی مک‌دونالد پس از اعلام این تصمیم در روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه (۲۰ اوت)، ۳ دهم درصد تنزل پيدا کرد، بااين‌که بازار سهام بطور کلی قوی بود.

اين سازمان ناظر روسی با انتشار بيانيه‌ای گفت بازرسان آن در این روستوران‌ها به چندين مورد نقض مقررات بهداشتی برخورد کرده‌اند. يک منبع آگاه در این سازمان گفت، قسمت‌هايی از محوطه اين رستوران‌ها مهر و موم شده است.

منبع مذکور، در برابر اين پرسش که آيا اين تصميم عملی تلافی‌جويانه عليه آمريکا و ساير کشورهايی است که مسکو را به دليل بحران اوکراين مورد تحريم قرار داده‌اند، از اظهار نظر خودداری کرد.

دفتر مرکزی مک‌دونالد در ايالت ایلینويز آمريکا، در بیانیه‌ای گفت «ما از نزدیک موضوع را در دست مطالعه داريم تا بدانيم چه اقداماتی بايد انجام گيرد تا اين رستوران‌ها در اسرع وقت دوباره بازگشايی شوند.»

نخستين شعبه رستوران مک‌دونالد در روسيه، در ميدان پوشکين مسکو در سال ۱۹۹۰ میلادی (۱۳۶۹ خورشیدی) گشايش يافت. در آن زمان اين امر به عنوان علامت ذوب شدن يخ جنگ سرد با ايالات متحده در دوران زمامداری ميخائيل گورباچف، رهبر اصلاح‌طلب اتحاد جماهير شوروی آن زمان، تلقی شد.

این رستوران خیلی زود مورد استقبال مردم روسيه قرار گرفت و جای خود را میان مردم روسیه بازکرد. در جلوی آن صف‌های طولانی شکل گرفت و برخی از مردم حتی مراسم عروسی خود را در آن جشن می‌گرفتند.

مردی که خود را با نام «وادیم» معرفی کرد، به همراه همسر خود «ناتاليا» آمده بود تا جشن ۷۷ سالگی خود را در اين رستوران برگزار کند؛ اما به دليل تعطيلی رستوران مجبور شد قهوه‌اش را از جای ديگری تهيه کند. سپس دست ناتاليا را گرفت و در بيرون رستوران مک‌دونالد، رو به محوطه ميدان پوشکين، بر روی نيمکتی نشست و گفت «ما خاطرات شاد و خوش بسیاری از این محل داريم.»

وقتی درباره اتهامات مبنی بر نقض موارد بهداشتی رستوران سوال شد، وی پاسخ داد «این یک دروغ است. ما از وقتی که اين رستوران باز شد، هميشه اينجا بوديم و هيچوقت، حتی يک بار هم مريض نشديم.»

یکی دیگر از شعبه های رستوران مک‌دونالد تعطيل شده، در میدان مانژ مسکو، پائین ديوارهای کاخ کرملين، يعنی محل کار ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور، قرار دارد.

ناسيوناليست‌های افراطی روسيه حضور مک‌دونالد در کشورشان را به عنوان نماد توسعه جهانی آمريکا تلقی می‌کنند.

هنگامی‌که مسکو تصميم به الحاق شبه جزيره کريمه به خاک روسيه گرفت، ولادیمیر ژيرينوفسکی، سیاستمدار سرشناس، خواستار تعطیلی کليه اين رستوران‌های زنجیره‌ای آمریکایی در سراسر روسيه شد.

توليدکنندگان مواد خوراکی خارجی که در گذشته مورد غضب سازمان ناظر بر امنیت مواد غذايی قرار گرفتند، اين سازمان را متهم کرده‌اند که در جهت منافع سیاسی کرملین کار می‌کند، اتهامی که اين سازمان آن را رد می‌کند.

اين سازمان پيش از اين و هنگامی که تفليس روابط خود را با واشنگتن تقويت کرد، شراب گرجستان را ممنوع اعلام کرد، و زمانی‌ که مولداوی پس از فروپاشی اتحاد جماهير شوروی سابق تمايل خود را برای همکاری با اتحادیه اروپا افزایش داد، به واردات آب معدنی از اين کشور فقير اروپايی خاتمه داد.

ماه گذشته، معاون نخست وزير لهستان، يانوش پيشوشينسکی، گفته بود که تصميم اين سازمان مبنی بر ممنوعيت واردات ميوه و سبزيجات از لهستان اقدام «سرکوبگرانه سياسی» توسط کرملين است.

طبق گزارش سالانه شرکت مک‌دونالد، روسيه هفتمين بازار عمده برای اين شرکت است. مک‌دونالد ۴۳۸ شعبه در سراسر روسيه دارد.

XS
SM
MD
LG