لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

پوتین: فاجعه‌ای انسانی در اوکراین شرقی در حال شکل‌گيری است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

رئيس جمهوری روسيه گفت مسکو برای حصول اطمينان از پایان هرچه زودتر مناقشه، و توقف خونريزی در اوکراین، تمام قدرت خود را بکار خواهد گرفت

در حالی که کاروان کامیون های روسیه به مرز اوکراین نزدیک می شود، گزارش می رسد گلوله باران سنگینی در نواحی تحت کنترل شورشیان در اوکراین شرقی صورت گرفته است.

شورای شهر دونتسک، روز پنجشنبه، ۲۳ مردادماه (۱۴ اوت) گزارش داد در نخستين گلوله باران مرکز شهر، دو تن جان سپردند، و به دو بازار و یک خانه آسیب رسید.

اداره بهداری منطقه دونتسک اعلام کرد در زدوخوردهای سراسر منطقه در سه روز گذشته، ۷۴ غير نظامی کشته و ۱۱۶ نفر مجروح شدند. مسئولان بهداری گفتند از ۱۰ اسفند سال گذشته (اول مارس ۲۰۱۴) ۸۳۹ تن از ساکنان دونتسک کشته و ۱۶۲۳ نفر مجروح شده اند.

کاروانی از نزدیک به ۳۰۰ کامیون روسی، حامل آنچه مسکو آنرا کمک های انسانی می نامد، شهر ورونژ در جنوب غربی روسیه را ترک کرد. کاروان در آنجا در میانه بگومگوها برسر محتوا و مقصد آن، متوقف شده بود.

اين کاروان روز پنجشنبه بار دیگر در شهر کامنسک – شاختینسکی، در منطقه روستوو روسیه، در حدود ۴۰ کیلومتری مرز اوکراین، توقف کرد.

مسکو اصرار دارد که ارسال کمک ها را با کمیته بین المللی صلیب سرخ هماهنگ کرده است، اما روز چهارشنبه نمایندگان کمیته گفتند هنوز از مقصد نهایی کاروان بی اطلاع هستند.

دولت کیف که روسیه را به حمایت از شورشيان اوکراین شرقی و مسلح ساختن آنها متهم می کند، بارها ابراز بدگمانی کرده است که مسکو از کاروان بعنوان بهانه ای برای حمله کامل استفاده می کند. مسکو روز چهارشنبه این اتهام را رد کرد و آن را «یاوه» نامید.

در این میان، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز پنجشنبه در شهرییلاقی یالتا در کریمه با قانون گذاران ملاقات کرد و در اظهار نظری در باره وضعیت اوکراین گفت منطقه در «هرج و مرج خونین و قتل» فرورفته است و یک «فاجعه انسانی بزرگ» در آنجا در حا شکل گيری است.

پوتین گفت روسیه برای حصول اطمينان از پایان هرچه زودتر مناقشه، و متوقف شدن خونريزی در اوکراین، تمام قدرت خود را بکار خواهد گرفت. او همچنین گفت روسیه نباید خود را از جهان دور نگاهدارد.

XS
SM
MD
LG