لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

تاثيرممنوعيت واردات روسیه بر بادام‌کاران آمريکايی


کاليفرنيا ۸۰ درصد محصولات بادام جهان را توليد می کند
کاليفرنيا ۸۰ درصد محصولات بادام جهان را توليد می کند

بادام در صدر فهرست صادرات کشاورزی کاليفرنيا به روسیه است، و در پی آن پسته، برنج، آلو و شراب قرار دارد

از زمانی‌که روسیه با ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر شرکای تجاری بزرگش، بر سر يکسری از مسايل سياسی عمده در سطح جهانی درگيری پيدا کرد، مشمول تحريم‌هايی شد که غرب بر صادرات کالا به روسيه وضع نمود. روسیه نیز به نوبه خود واردات کشاورزی را ممنوع کرد. سهم چشمگيری از اين کشمکش در جایی است که ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه، هرگز انتظارش را نداشت: يعنی تولید کنندگان بادام در کالیفرنیای مرکزی.

بادام در صدر فهرست صادرات کشاورزی ایالت زرخیز کاليفرنيا به روسیه است، و در پی آن پسته، برنج، آلو و شراب قرار دارد. روسيه هشتمين بازار خارجی بادام کاليفرنيا است، و سال گذشته، مجموعا ۱۰۲ ميليون و ۴۰۰ هزار دلار بادام به روسیه صادر کرد. در مقياس سراسری ايالات متحده، بادام، پس از مرغ و گاو، سومين رتبه در ميان محصولات کشاورزی و دامپروری صادر شده به روسیه است.

پيش از آن‌که اصطکاک تجاری ایالات متحده با روسیه از اوايل سال جاری افزایش یابد، تولید کنندگان بادام در کالیفرنیا برنامه‌های بزرگی برای روسیه داشتند. روسيه بازاری است که بزرگترين شرکت تعاونی توليدکننده بادام جهان، بلو دايموند گروئرز، برای نخستين بار در سال ۱۹۶۸ بدان راه يافت. اين شرکت ۱۰۴ ساله از موفقيت خود در اين زمينه احساس افتخار می‌کرد.

سال گذشته، تعدادی از واردکنندگان روسی از مزارع بادام کاليفرنيا، برای نخستينبار، بازديد می‌کردند، اميد به آينده روابط تجاری افزايش پيدا کرده بود. علاقه بازديدکنندگان به نحوه پردازش بادام، از رشد درخت گرفته تا بسته‌بندی محصول نهايی، به عنوان نشانه افزايش علاقه به تجارت تعبير شده بود. اما امسال از خريداری اثری ديده نشد.

صادرکنندگان نيز برنامه‌های مبسوطی برای بازديد از نمايشگاه‌های عرضه محصولات کشاورزی در روسيه داشتند، که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود، اما برنامه‌های خود را به دليل تحريم‌ها لغو کردند. همه اميدها با اعلان آقای پوتين مبنی بر ممنوعيت واردات آمريکايی نقش برآب شد.

خانم الن رومينگر، يکی از بادامکاران کاليفرنيا و عضو هيات مديره بلو دايموند، گفت پنج سال پيش اين شرکت در تلاش برای تقویت تجارت با روسيه دست به استخدام يک مدير بازاریابی مسلط به زبان روسی زد.

رومينگر گفت، «هر وقت که ممنوعیت صادرات اعلام می‌شود، مضر به حال تولیدکنندگان محصول است. این برای کشور بد است، برای هر دو کشور بد است، به دلیل آن که اجازه تجارت آزاد را از ما می‌گيرد.»

تاثیر تحریم روسیه، ناچیز است

يکی از سخنگويان بلو دايموند می‌گويد تحریم روسیه اثر قابل توجهی بر کسب و کار شرکت ندارد.

حتی پيش از اعلان ممنوعیت، صادرات بادام به روسیه، پس از سالها رشد، در حال افت بود. مجموع محموله‌های ارسالی بادام ایالات متحده به روسیه، امسال برای نخستين بار از سال ۲۰۰۹ ميلادی، تنزل کرد. از ژانویه تا ژوئن، آمريکا ۴۷ ميليون دلار صادرات به روسيه داشت، که نسبت به سال گذشته در همين مدت يک سوم کاهش داشت.

پرورش‌دهندگان بادام می‌گويند با حذف بازار روسيه، آنها قاعدتا بايد بتوانند خریداران جايگزينی برای بادام خود در بازارهایی مانند چین و اروپا پيدا کنند. آنها اضافه کردند، ممنوعیت واردات در روسیه نباید به قیمتها آسيب بزند.

با این حال، از دست دادن بازار روسیه برای صنعتی که خود دچار مشکلات عديده‌ای نظير خشکسالی بی‌سابقه‌ای در کاليفرنياست، دردسر ساز شده است.

خانم رومينگر می‌گويد، در سال جاری اندازه برداشت بادام و کیفیت محصول، هردو، از کمبود آب آسیب دیده است.

XS
SM
MD
LG