لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

سقوط شاخص بازارهای بورس درپی نگرانی از تنش بین روسيه و اوکراين


يک سرباز اوکرائينی در حال کشيک دادن در دونتسک
يک سرباز اوکرائينی در حال کشيک دادن در دونتسک

نخست وزیر لهستان گفت او اطلاعاتی دارد که نشان می‌دهد تهدید فزاينده‌ای از «دخالت مستقیم» روسیه در اوکراین وجود دارد

کمی بعد از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تجمع نیروهای نظامی روسيه در امتداد مرز مشترک با اوکراین، شاخص سهام در بازارهای جهانی کاهش یافت. گفته می‌شود نگرانی در مورد آرایش نظامی ارتش روسیه در نزدیکی مرز اوکراین در روز چهارشنبه، منجر به عرضه گسترده سهام برای فروش در بازارهای جهانی شده است.

نگاهی به وضعيت بازارهای جهانی سهام هشداردهنده است: شاخص بورس آلمان DAX ، با ۱ و ۴ دهم درصد کاهش به ۹۰۶۴ رسيد. شاخص بورس لندن FTSE 100 با ۱ و ۱ دهم درصد کاهش به ۶۶۱۱ کاهش یافت و شاخص بورس فرانسه CAC نیز با ۱ و ۱ دهم درصد کاهش به ۴۱۸۷ رسید.

بازارهای بورس ايالات متحده هنوز به پايان کاری نرسيده‌اند، ولی گمان می‌رود که شاخص سهام در آنها نيز افت داشته باشند. تا لحظه انتشار خبر، شاخص داوجونز با ۲ دهم درصد کاهش به ۱۶۳۴۰ رسید و شاخص «اس‌ اند ‌پی» با ۱ دهم درصد افت به ۱۹۱۱ رسيده است.

در آسيا، شاخص بورس ژاپن، نيکی با ۱ و ۱ دهم درصد کاهش به ۱۵۱۵۹ رسيد و شاخص هنگ سنگ در تايوان با ۳ دهم درصد کاهش روبرو شد و به ۲۴۵۸۴ رسيد. شاخص کاسپی در سئول در کره جنوبی نیز ۳ دهم درصد از ارزش خود از دست داد و به ۲۰۶۰ رسيد، در حالی‌ که شاخص ترکيبی بورس شانگهای ۱ دهم درصد افت داشت و در ۲۲۱۷ متوقف شد. بازارهای سهام جنوب‌شرقی آسيا، استراليا و هند نيز افت داشتند.

دونالد تاسک نخست وزیر لهستان روز چهارشنبه ۱۵ مردادماه (۶ اوت) اعلام کرد اطلاعاتی دارد که نشان‌دهنده تهدید فزاينده‌ای از «دخالت مستقیم» روسیه در اوکراین است. اين تحولات پس از دور اخیر تحریم‌ها بر روسیه توسط ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا رخ می‌دهد.

بنابر گزارش‌ها، روسیه خواستار تشکيل جلسه شورای امنیت سازمان ملل شده است.

به باور برخی از تحليل‌گران، اگر روسیه حضور خود در شرق اوکراین را افزایش دهد، خریداران سهام به‌سرعت ناپدید خواهند شد؛ این رویدادی تعريف‌ناپذير با نتیجه‌ای تعريف‌ناپذير برای بازارهای سهام است. آنها می‌گويند، بویژه سهام انرژی به شدت افت کرده و اين بخشی است‌ که در باید در روزهای آينده تحت نظر گرفت، چرا که هنوز اطلاعات دقيقی از وضعيت استقرار و آرایش نظامی نيروهای روسيه در مناطق مرزی شرق اوکراین در دست نيست.

XS
SM
MD
LG