لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

رویترز: پوتين در نشست آينده اجلاس «آسیا-اروپا» شرکت خواهد کرد


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه

بنا بر گزارش خبرگزاری رويترز، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست ماه آینده سران کشورهای اروپایی و آسیایی در شهر ميلان ایتالیا شرکت خواهد کرد.

اجلاس آسیا-اروپا (آسِم ASEM) در سال ۱۹۹۶ ميلادی تاسیس و به عنوان سازمانی بین‌قاره‌ای برای نخستين بار در تایلند آغاز به کار کرد و معمولا هر دو سال يک بار تشکيل جلسه می‌دهد. کمیسیون اروپا، ۲۷ عضو اتحادیه اروپا، ۱۳ عضو انجمن کشورهای آسیای جنوب شرقی موسوم به آسه‌آن، ۳ گروه منطقه‌ای و نیز برخی کشورهای دیگر از جمله هند، مغولستان و پاکستان و استرالیا، نیوزیلند و روسیه، از اعضای این گروه هستند.

قرار است نشست آینده اجلاس آسیا-اروپا یا آسم در تاريخ ۲۴ و ۲۵ مهرماه (۱۶ و ۱۷ اکتبر) در شهر میلان ايتاليا برگزار شود. این امر می‌تواند از زمان جشن‌های نرماندی به مناسبت سالگرد فتح سواحل شمالی فرانسه در جنگ جهانی دوم که در ماه ژوئن برگزار شد، نخستين فرصت ولادیمیر پوتین برای ديدار با رهبران اروپایی باشد.

اين خبر پس از آن منتشر شد که ۷ سرباز اوکراينی در غروب روز يکشنبه در اثر درگیری‌های پراکنده در شرق آن کشور کشته شدند؛ اتفاقی که موجب شد آتش‌بس سه هفته‌ای بين نیروهای دولتی اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب مورد حمایت روسیه، در شکننده‌ترين وضعيت خود قرار بگیرد.

XS
SM
MD
LG