لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

آمریکا تحریم های روسیه را افزایش داد


تابلویی که نرخ خرید و فروش ارز در یک فروشگاه در مسکو را نشان می دهد
تابلویی که نرخ خرید و فروش ارز در یک فروشگاه در مسکو را نشان می دهد

به دنبال گسترش تحریم های اتحادیه اروپا علیه روسیه بر سر نقش این کشور در درگیری های اوکراین، ایالات متحده نیز تحریم ها علیه مسکو را افزایش داد.

کاخ سفید روز پنجشنبه در بیانیه ای با «غیر قانونی» توصیف کردن اقدامات روسیه در اوکراین از «تحریم های هماهنگ شده» علیه مسکو خبر داد و گفت آمریکا نیز در افزایش تحریم های روسیه به اتحادیه اروپا می پیوندد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت تحریم های جدید آمریکا علیه مسکو روز جمعه اعلام می شود. بیانیه کاخ سفید به نقل از باراک اوباما گفته است تحریم های جدید به خاطر نقش روسیه در بی ثبات تر کردن اوکراین طی ماه گذشته میلادی، از جمله از طریق حضور سنگین نیروهای نظامی روسیه در شرق اوکراین اعمال می شود.

در این بیانیه، اوباما به توافق آتش بس ماه گذشته در مینسک اشاره می کند اما می گوید که سند جامعی که نشان دهد روسیه تلاش های خود را برای بی ثباتی اوکراین متوقف کرده باشد، دیده نمی شود.

طبق بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید، تحریم ها بخش های مالی، انرژی و دفاعی روسیه را هدف قرار می دهد و هدف آن افزایش هزینه ها بر مسکو است.

کاخ سفید اضافه کرده است اگر روسیه به طور کامل به تعهداتش عمل کند، این تحریم ها می تواند برداشته شود.

پیشتر پس از دو بار تاخیر در تصویب تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه، سرانجام مقام‌های ارشد اروپايی روز پنجشنبه اعلام کردند که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است به دليل اقدامات روسیه در اوکراین، تحریم‌های اقتصادی جدیدی را عليه مسکو وضع کند. این تحریم ها از روز جمعه به اجرا در می آید.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفته این تحریم ها می تواند با توجه به وضعیت در شرق اوکراین، تغییر کند.

تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه به طور عمده بخش های نفت و شرکت های دفاعی روسیه را هدف قرار می دهد و همچنین شامل ممنوعیت سفر و توقیف دارایی های ۲۴ فرد مرتبط با درگیری ها در اوکراین می شود.

با انتشار خبر تحریم ها، بازار سهام روسیه هفت دهم درصد افت کرد و روبل نیز در مقابل دلار آمریکا با کاهش مواجه شد و هر دلار به قیمت ۳۷.۵۱ روبل رد و بدل شد.

سخنگوی ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه در واکنش به تحریم های جدید علیه روسیه گفت مسکو از تصمیم «غیر منطقی» اتحادیه اروپا متاسف است.

مسکو همچنین به طور جداگانه تهدید کرده است که دست به اقدامات واکنشی بزند و از احتمال محدود کردن کالاهای غیر کشاورزی سخن گفته است. یک دستیار اقتصادی کرملین گفته است روسیه دارای طیفی از کالاهای غیر کشاورزی است که «به طور عمده همکاران ما در اتحادیه اروپا بیش از روسیه به آنها وابسته هستند.»

او گفته است محدودیت های جدید روسیه علیه اتحادیه اروپا می تواند شامل واردات خودرو و برخی کالاهای سبک صنعتی شود.

روسیه پیش از این واردات برخی مواد غذایی از اتحادیه اروپا را محدود کرده بود.

از سوی دیگر، ولادمیر پوتین ممکن است به خاطر تحریم های ژاپن علیه روسیه که به دنبال نقش این کشور در اوکراین اعمال شده، سفر خود را به توکیو به تاخیر بیاندازد.

ژاپن هماهنگ با کشورهای غربی، ماه گذشته میلادی تحریم هایی را علیه روسیه به خاطر ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه اوکراین به خود در ماه مارس و نقش روسیه در شرق اوکراین تصویب کرد.

XS
SM
MD
LG