لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

آلمان خواستار حل اختلاف گازی بین اوکراین و روسیه شد


 آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان

در آستانه ملاقات وزرای انرژی روسيه و اوکراين که قرار در هفته جاری برگزار شود، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، خواستار یافتن راه حلی برای اختلاف طولانی دو کشور بر سر انتقال گاز طبیعی شد.

اگرچه خانم مرکل به «موفقیت‌های کوچکی» در تلاش‌های کلی برای آرام کردن بحران اوکراین اشاره کرد، ولی گفت تا رسيدن به یک راه حل بلندمدت و پایدار راه درازی باقی مانده است.

بنا به گزارش خبرگزاری رويترز، صدراعظم آلمان روز سه‌شنبه در سخنرانی در جمع گروهی از مدیران ارشد بازرگانی، گفت اختلافات بر سر پرداخت بدهی‌های مربوط به گازی که در گذشته تحويل شده، و نیز قیمت فروش گاز در آینده، باید «با حداکثر سرعت ممکن» حل شود.

در پی بالا گرفتن اختلاف بین مسکو و کیف بر سر بحران بوجود آمده در شرق اوکراین و حمایت روسیه از جدایی‌طلبان در آن مناطق، و بویژه الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک خود، روسیه در ماه ژوئن تحویل گاز به اوکراین را به دلیل عدم پرداخت به موقع بدهی های قبلی قطع کرد.

خانم مرکل در ادامه با بیان این که عرضه گاز اروپا از نزدیک به عرضه گاز اوکراین مرتبط بوده، گفت «زمستان نزديک است و درنتیجه، زمان کوتاه است.»

گونتر اوتينگه کمیسر انرژی اتحادیه اروپا روز جمعه رهبری دور تازه‌ای از گفتگوها در باره ارسال گاز طبیعی را در برلین برعهده خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG