لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

درصورت قطع گاز روسیه، ایتالیا با وضع وخیمی روبرو خواهد شد


نمايی از پالايشگاه ايتاليايی فشرده سازی گاز در مليته (ليبی)
نمايی از پالايشگاه ايتاليايی فشرده سازی گاز در مليته (ليبی)

ایتالیا که از نظر انرژی کشوری کاملا محتاج واردات است، برای سوخت نيمی از نيروگاه‌های خود از گاز استفاده می کند

اگر اختلافات روسيه با اوکراين به جايی برسد که در جريان گاز روسيه به اروپا خللی وارد آيد و ليبی به سمت سقوط پيش برود، ایتالیا برای گرم ماندن در زمستان پيش رو با مشکلات عديده‌ای مواجه خواهد شد. اين دو سناريو، يا هر کدام به تنهايی، اقتصاد لرزانی که تازه پس از سالها رکود و رشد ناچيز می‌رفت تا بهبود يابد را در معرض خطر قرار خواهد داد.

برنامه‌های احتمالی ایتالیا، که بين واردات گازی رو بزوال و وابستگی روزافزون به روسيه گيرافتاده است، برای مقابله با امکان قطع کامل واردات گازی از اوکراين، شامل باز کردن ذخاير اضطراری گاز، تنظیم محموله‌های اضطراری پر هزینه، و همچنین وادار نمودن صنایع سنگین به کاهش توليدات است.

ایتالیا که از نظر انرژی کشوری کاملا محتاج واردات است، برای سوخت نيمی از نيروگاه‌های خود از گاز استفاده می کند. اين امر موجب نگرانی‌هايی شده است مبنی بر اين‌که تنش بين روسيه و اوکراين به‌علاوه تحريم‌های تنبيهی دوجانبه از دو سوی غرب و روسيه عليه يکديگر ارسال گاز به اروپا را مختل کند.

قیمت گاز زمستانی ایتالیا به ميزان ۳دلار و ۴۳ سنت بيش از معياری است که اروپای شمالی برای هر مگاوات ساعت می‌پردازد. اين به معنای آن است که منابع انرژی ايتاليا بيش از همه در معرض کاهش گاز روسیه است.

نيمی از گاز مورد نياز اروپا از مسير اوکراين می‌گذرد. در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹، اختلافات بین روسیه و اوکراین بر سر قيمت گاز، باعث اختلالات گسترده‌ای شد و ايتاليا را مجبور کرد با عجله به اقدامات اضطراری متوسل شود از جمله بهره‌برداری از ذخایر گاز استراتژیک.

شمال آفریقا نیز تهدیداتی را متوجه ايتاليا کرده است. اگر چه تولید نفت و گاز در لیبی به تازگی افزایش یافته است، وارد کنندگان ایتالیایی نگران هستند که صادرات آن کشور نيز، با بالاگرفتن خشونتها، می‌تواند دفعتا سقوط کند.

XS
SM
MD
LG