لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

وزیر خارجه روسیه از رایزنی های دولت و مخالفان سوریه خبر داد


وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه از رایزنی‌های نمایندگان دولت و اپوزوسیون سوریه پیش از آغاز گفت‌وگوهای احتمالی صلح خبر داد؛ با این حال یک گروه مخالف بشار اسد که مورد حمایت عربستان سعودی است می‌گوید اطلاعی از این تماس‌ها ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف که به خبرگزاری روسی اینترفاکس این مطلب را گفته است، به محل برگزاری این رایزنی‌ها و این که کدامیک از گروه‌های مخالف دمشق در آن حضور دارند، اشاره‌ای نکرده است.

وزیران خارجه روسیه، ایران و ترکیه هفته گذشته در پایان یک نشست سه جانبه در مسکو اعلام کردند که برای میانجیگری بین طرفین مناقشه در سوریه به منظور رسیدن به توافق صلح آمادگی دارند.

برنامه‌ریزی برای انجام چنین گفت‌وگوهای صلحی، در صورتی که به موفقیت بیانجامد، بدون حضور ایالات متحده و به موازات تلاش های دیپلماتیک سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت.

بنابر اعلام مسکو، قزاقستان که یکی از متحدان نزدیک سوریه است، میزبان این مذاکرات احتمالی خواهد بود.

وزیر خارجه روسیه به اینترفاکس گفت، «در طول نشست اخیر در مسکو با همکارانم از ایران و ترکیه، اعلامیه‌ای را منتشر کردیم که در آن آمادگی خود را برای تضمین یک توافق احتمالی در آینده بین دولت سوریه و اپوزسیون، اعلام کردیم.»

به گفته سرگئی لاوروف، مذکرات در این راستا اکنون در جریان است.

اما «کمیته عالی مذاکرات»، ائتلافی از برخی گروه‌‌های مسلح و سیاسی مخالف بشار اسد که زیر چتر ارتش آزاد سوریه با نیروهای دولتی می‌جنگد، به رویترز گفته است که هیچ اطلاعی از رایزنی‌هایی که وزیر ارجه روسیه ادعا کرده است ندارد.

این خبرگزاری به نقل جرج صبرا یکی از اعضای این کمیته نوشت «ما در کمیته عالی مذاکرات قطعا هیچ ارتباطی با این موضوع نداریم.» این کمیته که یک سال پیش در ریاض تاسیس شد در مذاکرات صلح اوایل امسال، که به شکست انجامید، حضور داشت.

همزمان در روز سه شنبه، خبرگزاری رویترز در گزارشی جداگانه از قول وزیر دفاع ایران نوشت که عربستان سعودی نباید در روند صلح سوریه حضور داشته باشد.

به گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری روسی ریا نووستی، حسین دهقان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» این مطلب را عنوان کرده و گفته است که اصرار عربستان بر کناره گیری بشار اسد از قدرت به این معناست که ریاض نباید در مذاکرات آتی صلح سوریه شرکت کند.

ایران و عربستان سعودی، دو قدرت رقیب منطقه‌ای، بر سر بحران سوریه اختلاف نطر عمیقی دارند. تهران از حکومت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کند و ریاض از مخالفان آن.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG