لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۰

شورای امنیت سازمان ملل متحد با اعزام فوری ناظران در شرق حلب موافقت کرد


شورای امنیت سازمان ملل متحد ، با رای موافق ۱۵عضو این شورا، قطعنامه پیشنهادی فرانسه برای اعزام فوری ناظران سازمان ملل را که به عملیات خروج سکنه شرق حلب نظارت کنند ، تصویب کرد.

روسیه که پیشتر با پیش نویس پیشنهادی فرانسه مخالفت کرده بود، در پی مذاکرات شب گذشته در شورای امنیت که پشت درهای بسته صورت گرفت، با متنی که امروز بر سر آن رای گیری شد ، موافقت کرد و آن را متن مناسبی خواند.

سفیر فرانسه در سازمان ملل گفت دیروز پس از سه ساعت مذاکره در پشت درهای بسته متن پیش نویسی تهیه شد که روسیه نیز با آن موافقت کرد.
سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز گفت این متن حاوی تمامی موارد برای خروج امن سکنه و مخالفان از شرق حلب دسترسی به مناطق نیازمند برای کمک های نوعدوستانه و تضمین امنیت جانی برای سکنه شرق حلب است.

همزمان با از سر گیری عملیات خروج سکنه و مخالفان مسلح از شرق حلب، که امروز به گفته دولت سوریه با نظارت صلیب سرخ جهانی آغاز شده، دولت سوریه تعدادی از سکنه دو روستای شیعه نشین را نیز که در محاصره مخالفان مسلح بودند، خارج کرده اند.

به گفته فعالان و مقام های سوریه با از سرگیری عملیات خروج سکنه محاصره شده از شرق حلب از نیمه شب یکشنبه، اتوبوس های دولتی سوریه، تعدادی از مخالفان مسلح را از شرق حلب خارج کرده است.
تلویزیون دولتی سوریه می گوید عملیات خروج تحت نظارت صلیب سرخ و هلال احمر صورت می گیرد. در تصاویر ویدیویی منتشر شده توسط سازمان غیر دولتی مستقر در ترکیه موسوم به بنیاد کمک های نوعدوستانه ، توزیع غذا، آب آشامیدنی و لباس بین سکنه شرق حلب دیده می شود، که به منطقه راشدین در غرب حلب منتقل شده اند.

با این حال هنوز ۱۵هزار سکنه شرق حلب در انتظار خروج هستند. دولت سوریه توافق کرده است در ازای خروج مخالفان از شرق حلب، هزاران سکنه دو روستای شیعه نشین فوعه و کفریا در استان شمال غربی ادلب که در محاصره مخالفان است، خارج شوند.

عملیات خروج سکنه و بیماران از این دو روستا، روز گذشته به علت حمله به اتوبوس هایی که به سمت محل در حرکت بودند متوقف شد. به گفته دیدبان حقوق بشر گروه موسوم به جبهه فتح الشام وابسته به القاعده که پیشتر جبهه النصره نام داشت، این اتوبوس ها را به آتش کشیدند.

یان اگلند مشاور ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه در توییت خود نوشت حمله تروریست های بزدل که به اتوبوس های حامل غیرنظامیان حمله می کنند و راننده های آن ها را می کشند نباید مانع خروج سکنه از فوعه و کفریا، شرق حلب، مزایا و زبدانی شود.

مسکو اعلام کرده است که روز سه شنبه میزبان گفتگوهای سه جانبه بین وزرای خارجه آن کشور و ایران و ترکیه در باره سوریه خواهد بود. وزرای دفاع سه کشور نیز توافق کرده اند که روز سه شنبه گفتگوهای سه جانبه ای را در باره سوریه در مسکو انجام دهند.

روز یکشنبه در اسرائیل تجمعی در همبستگی با مردم حلب در خیابان های بین سفارت روسیه و آمریکا در تل آویو برگزار شد و شرکت کنندگان نظیر تظاهرات مشابهی که پیشتر در بریتانیا، آلمان و ترکیه برپاشده بود، علیه بشار اسد و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری سوریه و روسیه شعار دادند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG