لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

ارتش سوریه: حلب بطور کامل در اختیار دولت قرار گرفت


این اتوبوس های سبز رنگ آخرین گروه از مخالفان مسلح اسد را به بیرون حلب منتقل کردند.
این اتوبوس های سبز رنگ آخرین گروه از مخالفان مسلح اسد را به بیرون حلب منتقل کردند.

ارتش سوریه عصر پنجشنبه اعلام کرد که با خروج آخرین کاروان حامل ساکنان شرق حلب، کنترل کامل این شهر پس از جدود چهار سال بار دیگر به دست نیروهای دولتی افتاد.

ارتش سوریه در بیانیه ای گفت، با خروج آخرین گروه شورشیان و خانواده های آنها از شرق حلب، دولت کنترل کامل شهر را به دست گرفته و بار دیگر «امنیت و آرامش» به شهر بازگشته است.

حلب که تا پیش از آغاز جنگ داخلی که ششمین سال خود را سپری می‌کند بزرگترین شهر سوریه بود، در چند سال اخیر میان نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد تقسیم شده بود.

ارتش سوریه و حامیان آن، به ویژه ایران و روسیه، در دو ماه گذشته با تشدید حملات هوایی و بمباران مواضع شورشیان در بخش شرقی حلب، حلقه محاصره مخالفان را تنگ‌تر کردند.

دو طرف اواخر آذر ماه بر سر آتش بس موقت برای انتقال غیرنظامیان و شورشیان به خارج از حلب به توافق رسیدند، که هر چند وقفه ای کوتاه روبرو شد، اما در نهایت ازسر گرفته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رسانه های دولتی سوریه به نقل از مقام های ارتش نوشتند که با خروج آخرین نفرات باقیمانده از شرق حلب، کنترل کامل شهر به دست دولت افتاد.

خبرگزاری رویترز ساعتی پیش به نقل از وبسایت حزب الله لبنان، که مورد حمایت ایران است و از اسد در برابر شورشیان حمایت می‌کند، نوشت که با خروج چهار اتوبوس‌ آخر، عملیات تخلیه شرق حلب در حال پایان یافتن است.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، از آغاز اعتراضات ضدحکومتی در سال ۲۰۱۱ میلادی و بالا گرفتن جنگ داخلی در سوریه، تا کنون حدود ۴۰۰ هزار نفر کشته و بیش از ۴ میلیون و هشتصد هزار نفر آواره شده اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG