لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

هنوز همه مخالفان اسد از حلب خارج نشده اند


بخشی از مخالفان اسد که از حلب خارج شده اند به کمپ پناهندگان در ادلب منتقل شده اند.
بخشی از مخالفان اسد که از حلب خارج شده اند به کمپ پناهندگان در ادلب منتقل شده اند.

فعالان سوری می گویند آخرین مرحله تخلیه غیر نظامیان و مخالفان مسلح باقیمانده در بخش شرقی حلب به دلیل اختلافات نظر دمشق با مخالفان خود به تعویق افتاده است. در همین حال، ریزش برف در شهر حلب، امداد رسانی و تخلیه ساکنان آن بخش را با مشکل روبرو کرده است.

ارتش سوریه اعلام کرده که همه از جمله مخالفان مسلح باید از بخش کوچکی در جنوب شرقی شهر خارج شوند، و مخالفانِ دمشق نیز خروج کامل خود را به "تضمین امنیت غیر نظامیان" مشروط کرده اند.

استفن دو جاریج سخنگوی سازمان ملل متحد می گوید، بیست تن از ناظران آن نهاد به منظور نظارت بر نحوه تخلیه مردم به شهر حلب اعزام شده اند و تمام طرف های درگیر نیز توافق کرده اند، این اقدام را که بر اساس قطعنامه شورای امنیت انجام می شود، "تسهیل" کنند.

به دنبال موجی از تحرکات سیاسی در روزهای گذشته، سه کشور ایران و روسیه و ترکیه متعهد شدند تا به عنوان "ضامن" دستاورهای آتی گفتگوهای صلح سوریه عمل کنند، و در اقدامی بیسابقه، در مورد ضرورت "حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه" نیز به توافق رسیدند.

روز سه شنبه، سربازان ارتش سوریه مستقر در بخش شرقی حلب با بلند گو به مخالفان مسلح اخطار کردند که ارتش پیش از پایان تخلیه مردم، وارد آن بخش خواهد شد و بهتر است برابر توافق هفته گذشته به همراه سلاح های سبک شان حلب را ترک کنند.

از هنگام آغاز عملیات تخلیه در روز گذشته حداقل بیست و پنج هزار نفر از بخش باقیمانده از شهر حلب که تا همین اواخر در کنترل مخالفان مسلح بود، خارج شده اند، و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز روز گذشته گفت، علمیات تخلیه این بخش "حداکثر تا یکی دو روز دیگر" تکمیل خواهد شد.

در هیمن حال، شهر حلب که پیش از جنگ داخلی سوریه در تقریبا شش سال پیش موتور محرک اقتصاد آن کشور شمرده می شد، در جریان جنگ تقریبا شش ساله صدمات و خسارات زیادی دیده است.

یکی از ساکنان این شهر می گوید از مسلمانان عالم کمک می خواهد.

این شهروند سوری در مقابل دوربین خبرنگاران گفت «سلام بر مردمان شریف دنیا. ای مسلمانان جهان، ای مسلمانان در شرق و در غرب، کجا هستید؟! ما گرسنه ایم و دارند ما را در حلب سلاخی می کنند. کودکان مان کشته را می کشند، و دیگر آه در بساط نداریم. از خدا بترسید. آنها که صدای مرا می شنوند از خشم خدا بترسند. شما را به تمام مقدسات عالم قسم می دهم، به ما که حتی آب برای آشامیدن هم نداریم، کمک کنید. ای مسلمانان عالم، کجا هستید؟»

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه موسوم به سانا، در روز چهارشنبه دلیل به تعویق افتادن آخرین مراحل عملیات تخلیه مردم از بخش شرقی حلب درگیری های درون گروهی مخالفان مسلح است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG