لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۱

واکنش آمریکا به نشست مسکو: از راهکار سیاسی به سود مردم سوریه استقبال می کنیم


وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به نشست سه جانبه ترکیه، روسیه و ایران در مسکو درباره بحران سوریه، اعلام کرد که آمریکا از تلاشی که منجر به مذاکرات سیاسی برای حل بحران سوریه شود، حمایت می کند.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، عصر سه شنبه ۳۰ آذر در یک کنفرانس خبری حضور نداشتن ایالات متحده در گفت و گوهای مسکو را دلیل نادیده گرفتن نقش آمریکا در منطقه ندانست. او همچنین کمرنگ شدن نقش آمریکا در حل بحران سوریه را رد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که طی دو سال گذشته گفت و گوهای زیادی درباره سوریه و بحران های منطقه صورت گرفته در برخی از آنها آمریکا حضور نداشته و در برخی هم کشورهای دیگر حضور نداشتند.

او با بیان اینکه پس از پایان مذاکرات مسکو، وزرای خارجه روسیه و ترکیه در تماس با جان کری نتایج گفت و گوها را به وزیر خارجه آمریکا منتقل کردند، تاکید کرد: «اگر گفت‌وگوهای مسکو منجر به تأثیرات واقعی و عملی در جهت بهبود وضعیت مردم سوریه و ثبات منطقه شود آمریکا از آن استقبال می‌کند.»

محمد جواد ظریف، مولود چاووش اوغلو و سرگئی لاوروف، وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه روز سه‌شنبه برای بحث درباره تحولات سوریه در مسکو دیدار کرده و در پایان، بیانیه مشترکی منتشر کردند.

این سه کشور اعلام کردند که آماده کمک برای میانجی گری بین دولت سوریه و مخالفان هستند و از راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه استقبال می‌کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG