لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

یک پژوهش: چین تامین‌کننده اصلی قطعات پهپادهای روسیه در جنگ اوکراین است


یک پژوهش: چین تامین‌کننده اصلی قطعات پهپادهای روسیه در جنگ اوکراین است
یک پژوهش: چین تامین‌کننده اصلی قطعات پهپادهای روسیه در جنگ اوکراین است

پژوهش‌های گروه «همکاری بین‌المللی تحریم‌های روسیه»، به رهبری آندری یرماک رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین و مایکل مک‌فول سفیر پیشین آمریکا، نشان می‌دهد که چین با تامین ۶۷ درصد از قطعات پهپاد‌های روسی، به عنوان «تامین‌کننده اصلی» قطعات پهپادهای روسیه در جنگ اوکراین شناخته‌می‌شود.

به‌ گزارش صدای آمریکا، بررسی بقایای پهپاد‌ها نشان می‌دهد که دیگر تامین‌کنندگان قطعات پهپادهای روسیه را هنگ‌کنگ با ۱۷ درصد، ترکیه با ۵ درصد و امارات متحده عربی با ۲ درصد تشکیل می‌دهند. این پهپادها حاوی قطعاتی از ژاپن، کره جنوبی و سوئیس نیز هستند.

همچنین آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین با اشاره به استفاده گسترده روسیه از پهپاد در هدف قرار‌دادن زیرساخت‌ها و تاسیسات غیر‌نظامی اوکراین، بر فوریت یک واکنش هماهنگ جهانی برای خنثی کردن استفاده از قطعات خارجی برای تولید پهپاد، توسط روسیه تاکید کرد.

از سویی دیگر مایکل مک‌فول سفیر پیشین ایالات متحده از موسسه مطالعات بین‌المللی فریمن-اسپوگلی، «وابستگی شدید روسیه» را به قطعات تولید خارجی، به‌ویژه میکروالکترونیک در سه مدل پهپادی که اوکراین را هدف قرار می‌دهند، فاش کرد.

همزمان «گروه پژوهشی همکاری بین‌المللی تحریم‌های روسیه» بر این باور است که «اقدام فوری» برای متوقف کردن تولید پهپاد‌های روسیه، با «محدود کردن دسترسی روسیه به قطعات»، بسیار ضروری است.

این گروه پژوهشی با اشاره به ضرورت دوری شرکت‌ها از «تحریم‌های اقتصادی»، از تولیدکنندگان قطعات با کاربری دوگانه خواستند تا «محدودیت‌های فروش» قطعات با «قابلیت کاربرد در پهپاد» را تشدید کنند تا از دسترسی روسیه به محصولاتشان جلوگیری شود.

XS
SM
MD
LG