لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

اوکراین و ترکیه می‌گویند توافق غلات دریای سیاه باید از سر گرفته شود


دمیترو کولبا و هاکان فیدان، وزیران امور خارجه اوکراین و ترکیه
دمیترو کولبا و هاکان فیدان، وزیران امور خارجه اوکراین و ترکیه

وزیران امور خارجه ترکیه و اوکراین، روز جمعه گفتند بجز توافق غلات دریای سیاه، دیگر راه‌حل‌ها برای صادرات غلات اوکراین کارایی چندانی نخواهد داشت.

هاکان فیدان در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دمیترو کولبا در کی‌یف گفت:«ازسرگیری توافق مزبور، از اولویت‌های آنکارا است و مسکو باید بخشی از هر معادله کارآمد باشد.»

او با ابراز امیدواری نسبت به موفقیت‌آمیز بودن تلاش‌ها برای احیای این توافق گفت دیگر جایگزین‌ها برای آن، کارایی چندانی نخواهند داشت.

دمیترو کولبا نیز ضمن اشاره به تلاش کی‌یف برای بهره‌گیری از دیگر جایگزین‌ها گفت توافق غلات دریای سیاه از همه جهات بهترین راه‌حل است.

کولبا تصریح کرد: « می‌توانیم حمل و نقل غلات را از طریق کریدورهای زمینی به طور قابل توجهی گسترش دهیم، اما محاصره دریای سیاه باید پایان یابد.»

توافق غلات دریای سیاه که سال گذشته با پادرمیانی ترکیه و سازمان ملل متحد میان کی‌یف و مسکو امضا شد، اجازه صدور ایمن غلات اوکراین از طریق دریای سیاه را می‌داد. آنکارا طی هفته‌های گذشته در تلاش بوده مسکو را به اجرای دوباره این توافق متقاعد کند.

اوکراین اوایل ماه جاری میلادی از ایجاد یک «کریدور بشردوستانه» در دریای سیاه برای آزادی کشتی‌های باربری گیر افتاده در بنادرش از زمان آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه سال گذشته میلادی خبر داد. اولین کشتی که از این کریدور استفاده کرد، هفته گذشته به استانبول رسید.

XS
SM
MD
LG