لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

مسکو از روابط نظامی روسیه و جمهوری اسلامی دفاع کرد


پهپاد آرش دو. آرشیو
پهپاد آرش دو. آرشیو

سرگئی ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه، پس از انتشار خبر درخواست واشنگتن از تهران برای توقف فروش پهپادها به مسکو، گفت که همکاری نظامی روسیه با ایران تسلیم فشارهای ژئوپلیتیک نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی ریا نووستی روسیه، آقای ریابکوف با توصیف روسیه و جمهوری اسلامی به عنوان دو کشور مستقل و دفاع از روابط آنها گفت: «هیچ تغییری ایجاد نشده است و همکاری با ایران ادامه خواهد داشت».

فایننشال تایمز در ماه اوت سال جاری به نقل از یک مقام ایرانی و یک شخص مطلع دیگر گزارش داد که ایالات متحده به ایران فشار می‌آورد تا به فروش پهپادهای نظامی که روسیه از آنها در جنگ اوکراین استفاده می‌کند، پایان دهد.

ایران پیشتر ارسال پهپادها به روسیه را تایید کرده، اما گفته است که آنها را قبل از حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ به روسیه داده بود. مسکو استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین را تکذیب کرده است.

با این همه، مقام‌های اوکراین بارها قطعاتی از پهپادهای سرنگون شده ایرانی در آن کشور را به نمایش گذاشته‌اند و یک مقام کاخ سفید نیز در ماه ژوئن سال جاری میلادی گفت که ایران از اوت ۲۰۲۲ میلادی تاکنون، صدها پهپاد به روسیه داده است.

رویترز درباره این پهپادها نوشت که، پهپادهای ایرانی موسوم به کامیکازه، برای پرتاب نیازی به باند ندارند و به محض اصابت به هدف منفجر می‌شوند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، رضا طلایی نیک، سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی، روز شنبه گفت که هیچ یک از معاملات مالی (در خصوص پهپادها) که ایران با کشورهای دیگر مانند روسیه داشته، لغو نشده است.

او همچنین گفت که چندین کشور غربی و اروپایی که به نام‌شان اشاره نکرد، علاقمند به خرید پهپادهای ایرانی هستند.

تاکنون هیچ خبری در این مورد منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG