لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۳

مسکو مدعی کنترل آخرین شهر عمده در استان لوهانسک شد


تصویری از ساختمان‌های مسکونی تخریب‌شده در لیسچانسک، اوکراین. ٣ ژوئیه ٢٠٢٢

وزیر دفاع روسیه می‌گوید که نیروهای این کشور روز یکشنبه کنترل لیسچانسک، آخرین شهر عمده در استان لوهانسک، را در اختیار گرفته‌اند.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع، سرگئی شویگو به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفته است که سربازان روس با اعضای یک میلیشیای جدایی‌خواه محلی «کنترل لیسچانسک را در اختیار گرفته است.»

هنوز مقامات اوکراینی این ادعای روسیه را تایید نکرده‌اند اما یک مشاور رئیس‌جمهوری اواخر روز شنبه پیش‌بینی کرد سرنوشت این شهر طی روزهای آینده مشخص شود.

سربازان اوکراینی هفته‌ها است سرگرم دفاع از لیسچانسک در برابر نیروهای مهاجم روس بوده‌اند. هفته گذشته سیویرودونتسک، شهر دوقلوی لیسچانسک، نیز تحت تسلط سربازان پوتین قرار گرفت.

با کنترل این شهر، مسکو در آستانه تسلط بر کل ناحیه دونباس در شرق اوکراین قرار گرفته است.

اواخر روز یکشنبه، استاندار لوهانسک گفت نیروهای روس در حال تقویت مواضع خود برای تصرف آخرین سنگرهای مقاوت در این استان هستند. به گفته وی، سربازان روس با بهره‌گیری از «تاکتیک‌هایی بیرحمانه» و و علیرغم دادن «تلفاتی عمده» موفقیت‌هایی کسب کرده‌اند.

دونباس که از دو استان لوهانسک و دونتسک تشکیل شده کانون حملات سربازان پوتین از زمان عقب‌نشینی‌شان از کی‌یف بوده است.

جدایی‌خواهان طرفدار روسیه از سال ۲۰۱۴، کنترل بخش‌هایی از دونباس را در اختیار گرفته‌اند و مسکو استقلال لوهانسک و دونتسک را به رسمیت شناخته است.

XS
SM
MD
LG