لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

اوکراین: ترکیه کشتی باری روسی را که حامل غلات مسروقه است توقیف کند


یک مقام اوکراینی می‌گوید: «اوکراین از ترکیه درخواست کرده که کشتی باری ژیبک ژولی، که با پرچم روسیه به‌سمت سواحل ترکیه شناور است را توقیف کند». طبق گفته مقام اوکراینی این کشتی حامل محموله غلات غارت‌شده اوکراینی از بندر بردیانسک است. این بندر تحت اشغال روسیه قرار دارد.

رویترز گزارش می‌دهد که این مقام وزارت خارجه اوکراین، با استناد به اطلاعات دریافتی از اداره دریانوردی این کشور گفته: «نخستین کشتی، محموله‌ای را که دربردارنده حدودا ۴۵۰۰ تن غلات است، از بردیانسک بارگیری کرده است». این مقام مدعی است که محموله متعلق به اوکراین است.

دفتر دادستان کل اوکراین نیز روز پنج‌شنبه به‌طور جداگانه در نامه‌ای به وزارت دادگستری ترکیه، از این‌که «کشتی ژیبک ژولی در صادرات غیرقانونی غلات اوکراینی از بردیانسک همکاری داشته» و «با ۷۰۰۰ تن محموله به سمت کاراسو در ترکیه حرکت کرده» خبر داده است.

دفتر دادستان کل اوکراین از آنکارا خواسته تا «از این کشتی بازرسی کرده، نمونه‌هایی از غلات را برای بررسی در پزشکی قانونی ضبط و اطلاعاتی را در مورد محل به‌دست آمدن چنین غلاتی درخواست کند». دادستانی کل اوکراین افزوده که این کشور آماده است تا تحقیقاتی مشترک را در کنار ترکیه انجام‌ دهد.

از سوی دیگر یک مقام مستقر در مناطق اوکراینی تحت اشغال روسیه، روز پنج‌شنبه بدون نام‌‌بردن از کشتی، گفته است: «پس از توقفی چند ماهه، نخستین کشتی باری، بندر بردیانسک را ترک کرده است». مقامات کرملین در مسکو، روز جمعه به درخواست برای اظهار نظر در این مورد، پاسخی ندادند.

اوکراین روسیه را به سرقت غلات از مناطقی که نیروهای روسیه از زمان آغاز تهاجم در اواخر فوریه تصرف کرده‌اند، متهم کرده است. کرملین پیش‌تر دزدی غلات اوکراینی توسط روسیه را رد کرده بود.

در اوایل ماه ژوئن، وزیر دفاع روسیه گفته‌ بود که بنادر بردیانسک و ماریوپول اوکراین که تحت کنترل نیروهای روسیه هستند، «آماده از سرگیری حمل‌ونقل غلات شده‌اند».

کشورهای غربی، روسیه را متهم می‌کنند که با جلوگیری از صادرات غلات اوکراین از طریق بنادر دریای سیاه، جهان را با خطر قحطی مواجه کرده است. مسکو مسئولیت بحران بین‌المللی غذا را رد کرده و تحریم‌های غرب را در این زمینه مقصر می‌داند.

XS
SM
MD
LG